Padla první hlava v kauze primátorovy diplomové práce

Brno, 31. března 2011 (MEDIAFAX) - V souvislosti s nejasnostmi okolo diplomové práce brněnského primátora Romana Onderky ukončil své působení ve funkci prorektora Vysoké školy Karla Engliše v Brně Jiří Gajdošík. Inormaci potvrdil rektor školy Ladislav Zapletal .

 

vske_brno250

Odvolání Gajdošíka je reakcí na kritiku jeho vedení Onderkovi bakalářské práce ze strany šéfky Akreditační komise ministerstva školství Vladimíry Dvořákové. Práci, kterou se začala zabývat poté, co na ni byla upozorněna médii, vytýkala například chybějící přesné odkazy na zdroje citací a nezdál se jí ani požadovaný rozsah práce.

 

"Prorektora Gajdošíka jsme odvolali, protože byl vedoucím zmíněné práce," řekl rektor soukromé Englišovy vysoké školy Zapletal. "Ve škole nyní probíhá komisionální audit," dodal s tím, že si osobně nemyslí, že by Onderkova práce nebyla v pořádku. Škola nicméně slíbila, že okamžitě zreviduje všechny bakalářské práce za poslední dva roky.

Brněnský primátor Onderka řekl, že mu vedoucí práce ani oponent při obhajobě chybějící citace ani nedostatečnou délku textu nevytknuli. "Práci jsem vypracoval v souladu s požadavky školy, odevzdal v požadovaném termínu a řádně ji obhájil. Kdybych si byl vědom vytýkaných nedostatků, tak už v době, kdy jsem ji psal, bych ji upravil. Kdyby mě na to někdo upozornil, tak bych celou situaci řešil," uvedl Onderka, který získal také titul MBA z Vysokého učení technického.

V souvislosti se svým vysokoškolským vzděláním čelí mediální kritice i náměstkyně brněnského primátora Jana Bohuňovská (ODS), která získala titul inženýrky na Rašínově vysoké škole v Brně. Rovněž jí vytkli odborníci porušení citačních pravidel, přílišnou popisnost práce a její minimální vědeckou prospěšnost. Vedení Rašínovy vysoké školy problém částečně připustilo. Ohradilo se však, že pochybení nebylo velké a dotýkalo se pouze porušení citační etiky. V tiskovém prohlášení pak škola poukázala na údajnou mediální kampaň, jejímž cílem je zrušení školy.

Rašínova vysoká škola, která vznikla v roce 2002, však zároveň čelí návrhu na odebrání akreditace pro magisterský stupeň studia - ten jí ministerstvo školství sice již začátkem roku odebralo, škola ale proti verdiktu podala rozklad. Rašínova vysoká škola se zaměřuje především na krizové řízení, problematiku insolvence a řízení sociálních služeb.

Česká televize, která případ závěrečných prací brněnských politiků odstartovala, nechala zároveň prověřit i práce ostatních tří náměstků primátora. Diplomové práce Roberta Kotziana (ODS) a Olivera Pospíšila (ČSSD) jsou podle odborníků z Masarykovy univerzity v Brně v pořádku. Práce Ladislava Macka (ČSSD) vykazuje dílčí nedostatky, jako celek však kritickým přezkumem nakonec údajně prošla.

Jiří Nováček, foto: VŠKE

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...