Brněnský Ústavní soud začal projednávat platnost pražských voleb

Brno, 29. března 2011 (MEDIAFAX) - Ústavní soud v Brně začal ve veřejném slyšení projednávat, jestli jsou komunální volby v Praze z loňského podzimu platné nebo nikoliv. Průběh voleb napadají zejména menší politické strany, které tvrdí, že obvody pro tyto volby byly stanovené účelově, což nahrálo velkým stranám.

 

Kladivo

Zastupitelé pražského magistrátu v jeho předvolebním složení totiž rozhodli, že se metropole rozdělí hned na sedm obvodů. Malé strany tvrdí, že toto rozhodnutí je velmi poškodilo a znemožnilo jim získat mandáty v zastupitelstvu.

Ústavní soud bude reagovat na rozhodnutí pražského Městského soudu, ke kterému se Strana zelených, Věci Veřejné a strana SNK ED obrátily ještě před konáním voleb se stížností na volební rozdělení Prahy. Soud ale tuto stížnost odmítl s tím, že nelze předjímat výsledek voleb. Tedy, že dokud neproběhnou, není jasné, jestli malé strany jsou poškozené nebo ne. Po volbách se pak ani jedna z malých stran do zastupitelstva nedostala.

Právě na základě tohoto verdiktu se strany obrátily na soud ústavní. Pokud ten jejich stížnost potvrdí, bude se věcí opět zabývat městský soud. Pokud stížnost zamítne, volby v Praze zůstanou v platnosti.

Není jisté, jestli Ústavní soud vynese v úterý i verdikt, nebo rozhodnutí padne až později. Záleží na tom, s čím před soud stěžovatelé vystoupí - tedy například jestli předloží nové informace.

Zuzana Fojčíková

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...