Lidovci postavili v centru města petiční stan proti důchodové reformě

Brno, 22. března 2011 (MEDIAFAX) - Petiční stan proti vládní podobě důchodové reformy postavila na rohu Masarykovy ulice a Kapucínského náměstí v Brně jihomoravská organizace lidovců. V úterý to řekla místopředsedkyně KDU-ČSL Klára Liptáková. "Souhlasíme, že důchodová reforma je nutná, ne ovšem takovým způsobem, aby diskriminovala matky a rodiny," řekla Liptáková.

Lidé mohou podle ní podepisovat petiční archy proti zamýšlené podobě vládní penzijní reformy do 25. března, vždy od devíti do 18 hodin.

Lidovci považují vládní návrh penzijní reformy za nepřijatelný a nespravedlivý. Navrhli, aby vláda zvýšila pojistné ze současných 28 procent na 31 procent a za každé vychovávané dítě je snížila o tři procenta. "Lidé s jedním dítětem by tedy platili stávajících osmadvacet procent, rodiny se dvěma dětmi pak pětadvacet procent," řekla Liptáková.

KDU-ČSL zároveň navrhuje umožnit plátcům takzvanou asignaci ve prospěch svých rodičů ve výši dvou procent z odváděné částky. "Chceme prosadit i možnost společného vyměřovacího základu pro manžele. Tento institut by totiž odstranil vdovské důchody u starobních důchodců a narovnal hendikep žen - matek," tvrdí Liptáková.

Uvažované vládní vyvedení tří procent pojistného z důchodového pojištění do soukromých penzijních fondů považují lidovci podle své místopředsedkyně za neúčelné. "Riziko vidíme v nízkém výnosu a možnosti tunelování fondů, nemáme jistoty ohledně budoucích politických rozhodnutí kabinetu a není ani zřejmé, jaká bude v budoucnu hodnota peněz," vypočítala Liptáková s tím, že další nejasnou věcí jsou i vysoké režijní náklady penzijních fondů.

 

 

(Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek)

Související články: