KDU-ČSL odmítá rámcové smlouvy Brna-střed na zakázky za 625 milionů

Brno, 1. května 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský zastupitelský klub KDU-ČSL nesouhlasí s uzavíráním rámcových smluv na provedení veřejných zakázek za 625 milionů korun, které na jaře uzavřela radnice Brno-střed. V pondělí to řekl člen lidoveckého opozičního klubu Bohumil Bílek. Lidovcům podle Bílka vadí, že radnice Brno-střed, ovládaná koalicí ODS-ČSSD, vypsala obecné tendry na poslední chvíli ještě podle starého zákona, který umožňoval komunálním politikům lépe manipulovat s veřejnými zakázkami než nyní.

Penize-predrazeno2-250

Největší z šesti sporných rámcových smluv na zakázky se týká bytových domů za 472 milionů korun. "Radnice si hraje na něco, co není. Většinou se zabýváme opravami jednoho domu - ten je v řádech jednoho dvou milionů korun. My tady ale roztáčíme velké vize a přitahujeme velké dodavatele, kteří mají řadu subdovadatelů. Tím ovšem vyřazujeme zájemce, kteří by mohli na zakázku v řádu jednotek milionů korun dosáhnout," řekl Bílek.

Malé podniky tak kvůli nastaveným podmínkám může radnice snadno vyšachovat. "Menší místní firmy zároveň ženeme do područí velkých společností, které je donutí práce udělat za jiné ceny, než bychom sami vysoutěžili při řádném tendru," dodal Bílek.

Rámcové smlouvy se podle Bílka uzavírají na čtyři roky, funkční období vedení radnice je pouze na dva roky. "To je nepřípustné, další politická reprezentace bude pak mít polovinu volebního období svázané ruce," řekl.

Člen lidoveckého klubu zároveň přiznal, že opozice je v Brně-střed velmi slabá na to, aby zásadně ovlivnila směr, kudy se vedení radnice ubírá. "Spolupracujeme s TOP 09 a zelenými, dohromady ale nejsme schopni zásadní rozhodnutí zvrátit. O sporných tendrech jsme se dozvěděli na poslední chvíli, vedení radnice s opozicí téměř nekomunikuje," postěžoval si Bílek. Opoziční kontrola záměrů vedení radnice je podle Bílka omezená i proto, že členy opozičních klubů koaliční zastupitelé vyškrtli z řady komisí, prostřednictvím kterých by bylo možno plány vedení městské části alespoň částečně redukovat.

Starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka (ODS) tvrzení lidovců odmítl. "Rámcové smlouvy jsou připraveny přísně podle znění zákona, navíc jde o dlouhodobě plánované věci. Ze strany opozice jde o účelový výklad problému, motivovaný zřejmě snahou najít si v Brně témata, která dosud nemají," řekl Šťástka. Dodal, že rámcové smlouvy uzavřela radnice v obecné rovině, ne na konkrétní stavby nebo akce - jejich uskutečnění ovšem vedení města během příštích let předpokládá.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...