KDU-ČSL: Brno mrhá penězi za již existující studie na opravu Janáčkova divadla

Brno, 16. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Brněnští lidovci nesouhlasí s provedením akustické studie na úpravy Janáčkova divadla za 650 tisíc korun. Město ovládané koalicí ČSSD s ODS vyhazuje zbytečně peníze za věci, které byly již udělány, řekl v pondělí opoziční zastupitel za KDU-ČSL Daniel Rychnovský.Bývalý první náměstek primátora upozornil, že akustickou studii divadla zpracovaly v roce 2004 renomované firmy Sound Space Design z Londýna a Performance Space Consulting z americké Pennsylvanie.

Penize-bankovky-korupce

 "Kopii této studie vlastním, jako bývalý předseda týmu pro stavbu Janáčkova kulturního centra. Studie jasně říká, že pokud bychom chtěli upravit Janáčkovo divadlo ke koncertnímu využití, vyžadovalo by to obrovské a neekonomické stavební zásahy. Budova by ztratila charakter, který je žádán pro operní dům," řekl Mediafaxu Rychnovský.

Minulá reprezentace města Brna již podle něj navíc rozhodla o tom, že Janáčkova opera bude dále operou, nikoliv koncertním sálem. Město ji nechá opravit jako operní dům tak, aby poskytla kvalitní zázemí opernímu umění na dalších nejméně 50 let. "V tomto smyslu také již architekti se stavbaři upravili za stovky milionů korun jeviště a provaziště," řekl Rychnovský.

Brněnští lidovci se zároveň domnívají, že kultura ve městě se obecně "rozplývá v ohňostrojích, předražených vánočních dekoracích, orlojích, které neukazují čas, Zlatých dracích a dalších povrchnostech, ve městě se žije se jen povrchně ze dne na den".

Představitelé Brna nejsou podle KDU-ČSL schopni sami vytvořit dlouhodobou kulturní vizi města. "Mají na to týmy úředníků, kteří vytvářejí stostránkové materiály za ohromné peníze, ale výsledkem je zrcadlo recesistického webu žít Krno, což je spíše smutnou vizitkou města, než jeho předností," prohlásil Rychnovský.

Argumenty, že nejsou peníze a že kvůli hospodářské recesi nic nejde, jsou podle opozičního zastupitele liché. "Rodinné stříbro, kterými jsou bezesporu Janáčkova opera a filharmonie, je třeba udržovat a podporovat, ne potlačovat," řekl Rychnovský.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...