ODS a KDU-ČSL budou jednat o vytvoření pravicové koalice v Brně

Brno, 21. března 2011 (MEDIAFAX) - ODS a KDU-ČSL byly vyzvány k jednání o vytvoření pravicové koalice v Brně. Šéf jihomoravské TOP 09, která strany k jednání vyzvala,  Jan Vitula v pondělí uvedl, že výzva představuje reakci na značné oslabení pozice primátora Romana Onderky, který neobhájil post místopředsedy na sjezdu ČSSD z pátku na sobotu.

 

 

dohoda

"Nezvolením pana Onderky místopředsedou sociální demokracie a tím i jeho výrazným oslabením padl jediný důvod pro existenci velké koalice mezi ODS a ČSSD," prohlásil Vitula. Potvrdil, že lidovci s navrhem TOP 09 vyslovili předběžný souhlas. "Občanské demokraty oslovíme během pondělního dopoledne," řekl Vitula.

Vytvoření pravicové koalice je v Brně není nemožné. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by dali dohromady 29 křesel v 55členném zastupitelstvu.

TOP 09 nabídne ODS šest křesel v městské radě a pozici primátora pro Roberta Kotziana. "S lidovci bychom si rozdělili zbývajících pět postů radních v poměru tří ku dvěma, je lhostejné, v jakém poměru," řekl Vitula. Dodal, že s veřejnou nabídkou vystoupila TOP 09 proto, aby se o ní dozvěděli všichni zastupitelé i veřejnost. "Nechceme dělat politiku za zavřenými dveřmi," dodal Vitula.

Jiří Nováček

Související články: