Pod Pálavu přijely o víkendu téměř dva tisíce milovníků vín

Brno, 20. dubna 2011 – Tento víkend byl v Pavlově a vinařských obcích v okolí odstartován již třetí ročník Festivalu otevřených sklepů, který několikrát do roka představuje vinaře v různých částech jižní Moravy. Během tří let existence si festival vybudoval pozici jedné z nejznámějších vinařských slavností, která láká návštěvníky ze vzdálených českých měst, Slovenska, ale i zahraničí. Všech 1650 vstupenek vyprodala pořadatelská Nadace Partnerství již dva týdny před festivalem.

fos2_250

V sobotu dopoledne zamířili návštěvníci nejprve na registrační místo, kde obdrželi startovní balíčky s festivalovou taškou, skleničkou a dalšími dárky. „Největší nápor návštěvníků nastal kolem desáté hodiny. Měli jsme připraveno 10 výdejních míst, takže odbavení proběhlo velmi plynule a lidé tak nemuseli čekat,“ popisuje ředitel festivalu Juraj Flamik. Návštěvníci pak vyráželi do sklepů v prosluněném Pavlově, nebo se autobusovou kyvadlovou dopravou přepravovali do sklepů v dalších obcích – Strachotíně, Popicích, Dolních a Horních Věstonicích.

Své sklepy otevřelo celkem 28 vinařství, mezi nimiž byla jak velká vinařství jako Gotberg, Sonberk nebo Réva Rakvice, tak menší vinaři. „Je úžasné porovnávat dva vinařské světy – na jedné straně to byly impozantní moderní budovy Gotbergu a Sonberku, z jejichž teras byl nádherný výhled na Novomlýnskou nádrž a na Pálavu. Na druhé straně to byly malé sklípky například v Dolních Věstonicích nebo ve Strachotíně,“ říká jeden z festivalových návštěvníků Martin Traubert z Kladna. „Pestrá byla i nabídka a kvalita vín – například v Gotbergu si přišli určitě na své milovníci sladších vín. Pro mě osobně byla ale největším překvapením vína pana Adamce ze Strachotína – příjemně suchá a hezky aromatická. Nakoupil jsem od něj Sauvignon ročník 2009 a ze stejného ročníku i Tramín červený.“ Velmi spokojeni byli i samotní vinaři – předseda představenstva Sonberku Tibor Nyitray si například velmi pochvaloval kultivovanost návštěvníků i prodej vín.

festival_otevrenych_sklepu2011_500
Návštěvníci si užili i bohatého doprovodného programu – koncerty cimbálek Lália a Horváthovci zastupovaly tradiční folklór, pořad Ženy a víno nalákal více jako stovku návštěvnic, kapela Davida Murphyho zase na Sonberku zaujala příznivce jazzu a blues a pan Svatopluk Řičánek četl své básně před sklepem v Pavlově. Mnoho zájemců si nenechalo ujít ani prohlídku technologií vinařství Gotberg.

Festival otevřených sklepů vznikl před třemi lety jako odezva na rostoucí poptávku milovníků vína z celé republiky a podle slov Juraje Flamika je vlastně celoživotním vinařským seriálem, který rok co rok mapuje vína a vinaře po celé jižní Moravě. Letošní rok se uskuteční ještě dva Festivaly otevřených sklepů – letní v Modrých horách a Svatomartinský na Znojemsku. „Oba dva následující festivaly se již připravují a na základě zkušeností bych zájemcům co doporučil co nejdřívější rezervaci ubytování i vstupenek. Letní festival bude vyloženě prázdninový a uskuteční se 30. a 31. července ve Velkých Pavlovicích a v okolí, podzimním pak ve Znojmě a tradičních vinařských obcích – Novém Šaldorfu, Šatově, Hnanicích a Dobšicích završíme oslavy Svatomartinských vín,“ říká Juraj Flamik.

Více informací najdete na www.otevrenesklepy.cz.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...