Kašnu Parnas na Zelném trhu čeká rekonstrukce

Brno, 4. dubna 2024 – Dominanta Zelného trhu, barokní kašna Parnas, podstupuje rekonstrukci. Ve špatné kondici je zejména alegorická socha Evropy, která se nachází na vrcholu vodního prvku. Pracovníci proto sochařské dílo snesou a předají ho do péče restaurátorům.

kasna parnas foto brno-stred MC

Městská část Brno-střed, která má nemovitou kulturní památku z konce 17. století ve správě, o dílo pravidelně pečuje ve spolupráci s památkáři. Při jedné z posledních odborných kontrol se ukázalo, že ve špatném stavu je kamenné sousoší. Konkrétně socha Evropy, jež se nachází na samém vrcholu kašny. Na stavu sochy se negativně podepsaly zejména povětrnostní podmínky, které vedly k rozsáhlé degradaci uměleckého díla. Radnice městské části se proto rozhodla přistoupit k renovaci, kterou experti zahájili po Velikonocích.

„Odborníci z vrcholu Parnasu snesou stávající alegorickou sochu Evropy. Podle ní restaurátoři v dílně vytvoří kopii. Restaurovaný originál bude po opravě umístěn na důstojném místě, o němž aktuálně jednáme. Skaliska i veškeré sochařské výzdoby kašny budou očištěny a ošetřeny takzvanou hydrofobizací, díky čemuž se vytvoří na kamenném materiálu vrstva, která odpuzuje vodu,“ řekl Vojtěch Mencl (ODS), starosta městské části Brno-střed.

První etapa renovace potrvá do července. Poté se do kašny navrátí voda. S umístěním repliky alegorické sochy zpět na skalisko se počítá začátkem příštího roku. Městská část za opravu zaplatí přes 2,4 milionu korun. Práce má na starost společnost S:LUKAS s.r.o., která na opravách kašny Parnas pracovala již v minulosti. V uplynulých letech například pracovníci dílo odborně čistili, opravovali kamenné i kovové prvky nebo obnovovali sochařskou výzdobu.
Městská část se stará i o další vodní prvky v Brně. Jedná se o kašny a fontány v parcích na Komenského náměstí, Moravském náměstí, Obilním trhu, na náměstí 28. října (Památník holocaustu), Dominikánském náměstí, v parku Koliště u Janáčkova divadla nebo Parku Danuše Muzikářové.

Zdroj a foto: MČ Brno-střed


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...