Vědec z VUT s mezinárodním týmem zdokumentoval zrození nové islandské sopky

Brno, 28. července 2023 - Přibližně před dvěma týdny na islandském ostrově došlo k rozestupu dvou litosférických desek. Vznikla tak nová sopka s názvem Litli-Hrútur neboli Malý Beran. Zkoumat se ji vydal profesor Lukáš Krmíček z Ústavu geotechniky Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně (FAST VUT), který je členem mezinárodního vulkanologického týmu. Láva z nové sopky totiž skrývá informace o zemském plášti, přičemž obdobné lávy lze obvykle najít pouze v hlubinách Atlantského oceánu ve Středoatlantském hřbetu. Vzorky by tak mohly odhalit nové informace o nitru naší planety.

prof lukas krmicek vut zrozeni nove sopky

Profesor Lukáš Krmíček z FAST VUT spolu s týmem sopečnou oblast zblízka prokoumal jako první. Zrod sopečné trhliny jim tak pomohl nejen zdokumentovat proces vzniku sopky, ale i možnost získat nové informace o nitru Země. Ze sopky se totiž vylila specifická bazaltová láva ze zemského pláště, který se nachází až pod zemskou kůrou.

Tato láva středooceánského typu se vyskytuje pouze na Islandu nebo uprostřed Atlantského oceánu, kde je však vzorky složité získat. A protože se lidé vrtem mohou dostat pouze do hloubky 12 kilometrů, což je pouze nejsvrchnější část zemské kůry, bazaltová láva představuje nejlepší prostředek pro studium zemského pláště.

sopecny kuzel lava lukas krmicek vut

Sopečný kužel několik hodin po kolapsu boční stěny

Island má navíc díky své lokalitě ze všech míst s aktivní vulkanickou činností neobyčejné postavení. „Je jedinečným příkladem kombinace vulkanismu nad takzvaným plášťovým chocholem, protože zasahuje až do hloubky 2900 kilometrů na hranici zemského pláště a jádra. Dále se také nachází nad rozbíhajícím se rozhraním dvou litosférických desek – Severoamerické a Eurasijské, které se od sebe vzdalují rychlostí několika centimetrů ročně,“ vysvětlil Krmíček.

vzorek cerstve utuhle provazove lavy

Vzorek čerstvě utuhlé provazové lávy

Objev, pro který se vyplatí riskovat
Získat takové informace však není zadarmo. Bouřlivá atmosféra sopky Litli-Hrútur měla svá rizika a na expediční tým dohlížela skupina záchranářů. V oblastech s aktivním vulkanismem je příliš vysoká teplota a také nedostatek kyslíku, který je vytlačován oxidem uhličitým. V tom vědcům pomáhaly detektory plynů a speciální nehořlavé obleky.

mezinarodni tym vulkanologů

Členové mezinárodního vulkanologického týmu při práci u sopky

Ale kvůli sběru vzorků se museli pohybovat ve velké blízkosti vulkanického kužele, jehož stěny se mohly kdykoliv zhroutit. Hrozba připomíná protržení přehrady – najednou se vylije velké množství nízkoviskózní lávy označované havajským termínem pāhoehoe, před kterým není jednoduché utéct. Zhroucení kuželu se dá obtížně odhadnout dopředu a v tomto případě k němu došlo pouze několik hodin po té, co vědci opustili okolí kuželu.

lava proud

Tuhnoucí proud žhavé lávy

Po protržení sopečného kužele však přichází druhý problém. Po rychlém výlevu lávy dochází k překotnému tepelnému rozkladu okolní vegetace, což má za následek vznik kapes tvořených směsí methanu a vodíku, které náhodně explodují. „Je to docela děsivé, když se vám pod nohama začne třást země a několik metrů za vámi vybuchne skála,“ dodal Krmíček. Tým navzdory všemu bezpečně získal všechny potřebné vzorky a nyní přešel k fázi jejich zkoumání, aby nahlédl ještě hlouběji do zemského nitra.

Zdroj: VUT, foto: archiv Lukáše Krmíčka

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...