V Olympii vystaví historické vozy Laurin & Klement i papežův Enyaq

Brno, 5. února 2023 - Ve čtvrtek 9. února odstartuje v obchodním centru Olympia Brno výstava historických automobilů a motocyklů značky ŠKODA. Přehlídka několika desítek modelů z historie slavné tuzemské automobilky bude k vidění až do 26. února.

skoda-1100-ohc-side

Organizátoři výstavy týden před začátkem akce odhalují největší lákadla, na která by se měli přijít podívat nejen fanoušci automobilů a motorek, ale také celé rodiny s dětmi, protože součástí je bohatý doprovodný program. Vstup na výstavu je pro všechny návštěvníky zdarma.

A na co se mohou návštěvníci obchodního centra Olympia Brno mezi 9. a 26. únorem těšit? K vidění bude několik desítek vozů a motocyklů, a to jak ze sbírky historických vozidel rodiny Samohýlů ve Zlíně, tak ze Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi.

Laurin & Klement Voiturette A – 1905
3 voiturette-jpg 1Jeden z nejvzácnějších exponátů sbírky rodiny Samohýlů ze Zlína a bezesporu také jeden z nejvzácnějších historických kousků v České republice. Jde vůbec o jeden z prvních automobilů, který v roce 1905 vyjel z mladoboleslavské automobilky. Ta se tehdy ale ještě jmenovala Laurin & Klement po svých zakladatelích a soustředila se nejprve na výrobu jízdních kol, posléze motocyklů, až přešla k výrobě automobilů, přičemž Voiturette A byl zároveň prvním sériově vyráběným automobilem v Rakousko-Uhersku.
Výběr technických údajů: Výkon 7 koní, zdvihový objem 1 005 cm³, počet válců/ventilů 2/2, hmotnost: 485 kg.

Laurin & Klement G - 1908
laurin klement G 1Bezesporu další perla z rodinné sbírky, se kterou Alois Samohýl podnikl bezpočet cest a závodů, včetně těch se slavnou automobilovou závodnicí Eliškou Junkovou. Zúčastnili se s ním v roce 1966 vzpomínkového závodu k 60. výročí Targy Florio nebo přijeli na pozvání závodníka Chirona do Monaka k vyjížďce historických vozidel na oslavu založení města Monte Carlo. Vystavený vůz je pouze jedním ze dvou dochovaných kusů tohoto modelu. Automobilka vyráběla model G v letech 1908 a 1909 a to v několika modifikacích, jako osobní i nákladní, dvoumístný, třímístný i čtyřmístný.
Výběr technických údajů: Výkon 17 koní, zdvihový objem 1 767 cm³, počet válců/ventilů 4/2, hmotnost: cca 650 kg.

ŠKODA ENYAQ iV
210913 pope-francis-travels-in-skoda-enyaq-iv-2Další ze zajímavých exponátů, které spatříte na výstavě v Olympii Brno. Nejedná se sice o historický vůz, do historie už přesto vstoupil. A to v roce 2021, kdy Škoda Auto poskytla dva tyto vozy Enyaq iV pro návštěvu Papeže Františka na Slovensku. A právě jedno z těchto dvou SUV s čistě elektrickým pohonem bude vystaveno.

Vozy Enyaq iV byly pro návštěvu Papeže Františka na Slovensku speciálně upraveny dle požadavků Vatikánu. Dostaly držák pro umístění vlaječky, standardní zatmavená zadní okna byla nahrazena průhledným sklem, a drobných změn doznal i interiér.

Tento vůz bude na výstavu zapůjčen ze sbírky Škoda Muzea Mladá Boleslav společně s dalšími vozy jako např. Škoda Superb z roku 1936, Škoda Fabia WRC z roku 2003 nebo červený sportovní spider Škoda 1100 OHC.

To je pouze malá ochutnávka z několika desítek zajímavých modelů z historie mladoboleslavské automobilky, které v únoru zaparkují v brněnském obchodním centru. Chybět nebudou ani motocykly z přelomu 19. a 20. století nebo jízdní kolo Slavia, se kterým automobilka začínala ještě před spuštěním automobilové výroby.

Soutěže o ceny, závodní simulátor či dobový ateliér
Vyznáte se v historických Škodovkách? Pokud ano, tak jistě oceníte kvíz o hodnotné ceny, kterého se mohou zúčastnit všichni návštěvníci. A deset nejlepších účastníků si odnese hodnotné ceny od partnerů akce. Nebo si chcete zazávodit ve skutečném simulátoru závodního speciálu? Pak se můžete těšit na poslední víkend akce. A i zde budou nejlepší soutěžící oceněni hodnotnými cenami. Pokud se chcete vyfotit v dobových kostýmech s historickými auty, tak právě pro vás jsme připravili dobový ateliér, ze kterého si odnesete své foto. Na tento ateliér se můžete těšit v sobotu 18. února.

Foto: archiv organizátorů výstavy


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...