V Brně startuje rekrabička, vratný obal na jídla z restaurací

rekrabicka brnoBrno, 15. června 2019 – Od pondělí 10. června funguje v Brně nový způsob balení hotových jídel s sebou. Zákazníci vybraných osmi brněnských restaurací si totiž mohou nechat svou objednávku zabalit do vratné rekrabičky a předejít tak odpadu, který by jinak použitím jednorázového nádobí vyprodukovali. Mezi zapojené podniky patří například Cattani, Jedna báseň nebo Bistro Soul.

„Podle odhadu Ministerstva životního prostředí se každý den v ČR spotřebuje okolo 54 tun jednorázových obalů na jídlo. Gastro průmysl má na tom obrovský podíl, a proto vznikl projekt rekrabička. Vše funguje na jednoduchém principu, kdy zákazník za náš obal zaplatí přímo v restauraci vratnou zálohu 50 Kč a následně jej může vrátit zpět v kterémkoliv ze zapojených podniků. Tam se rekrabička umyje a znovu použije,” uvedl zakladatel firmy Ondřej Širočka.

Výhodou služby je, že zákazníci nemusí myslet na to, aby měli krabičku na jídlo vždy u sebe – pokud ji zapomenou, jednoduše si mohou půjčit další. Každá rekrabička je navíc vyrobena z odolného materiálu a díky tomu dokáže nahradit až 500 kusů jednorázových protějšků.

Již nyní o účast projevily zájem další restaurace a lze tedy čekat, že projekt rozšíří svou působnost nejen v rámci Brna, ale také do dalších měst.

„Služba je sice na začátku, vše si chceme vyzkoušet a zjistit, jaký o ni bude zájem, ale již nyní máme velké množství pozitivních ohlasů. Proto v červenci plánujeme zamířit také do Prahy a následně do dalších měst,” dodává Širočka.


Související články: