Brněnský fašank připomene tradiční zimní folklorní slavnosti

Brno, 8. února 2018 - Na mnoha místech jižní Moravy patří fašank, neboli masopust, neodmyslitelně k místním tradicím. Slavnosti spojené s oslavou slunovratu jsou součástí folklorních tradic mnoha etnik a prolínají se prakticky celou Evropou. I Brňané se mohou těšit na tuto folklorní slavnost – v úterý 13. února se totiž na náměstí Svobody uskuteční již devátý ročník Fašanku Brno.

hody fasank slivovice krystof turek

Masopust se oslavuje tancem, zpěvem, hodováním a končí úterkem, kdy je o půlnoci pochována basa, což znamená konec rozpustilému veselí a nástup postního předvelikonočního období, které má být věnováno přípravě nového cyklu zemědělských prací.

Cílem akce, organizované Slováckým souborem Šafrán Brno, je přiblížit široké veřejnosti jednu z významných lidových tradic, která bývala v minulosti důležitým předělem hospodářského roku na vesnici. Pro ukázky tradičních lidových tanců a zvyků z jednotlivých regionů Moravy, včetně množství různých dovádějících masek, se podařilo aktivizovat brněnské folklorní soubory a skupiny z městských částí pro vytvoření nové tradice brněnských fašanků.

Program:

  • 15:00 malování masek - náměstí Svobody
  • 16:00 shromáždění účastníků a předání „práva“ zástupcem Jihomoravského kraje
  • 16:20 – 17:45 pochůzka „fašančárů“ po jednotlivých zastaveních: Náměstí Svobody – MZM Palác šlechtičen – MZM Dietrichsteinský palác – Zelný trh, TIC Brno
  • 17:45 -18:00 Společné zakončení na nám. Svobody ukázkou lidového zvyku ,,Pochovávání basy“ v podání členů brněnského Valášku

Související články: