Keltové z Maloměřic vydávají další ze svých tajemství

Město Brno je známé svou bohatou historií, která se však začala psát již tisíce let před vznikem středověkého města. Mezi mnohá pravěká naleziště se řadí i pohřebiště v Brně-Maloměřicích, datované zhruba do období let 380–250 př. Kr., tedy do období, kdy na Moravě sídlili Keltové.

MZM Keltove05

Maloměřické pohřebiště bylo odkryto v roce 1941 při stavbě brněnského nákladního nádraží a se svými bezmála 90 hroby náleží k největším keltským nekropolím na Moravě. Hroby jsou v naprosté většině kostrové, nebožtíci v nich byli uloženi hlavou k severu v natažené poloze na zádech, s rukama podél těla. Hrobová výbava sestává z předmětů, které je provázely životem: bojovníci byli pohřbeni se svými zbraněmi (meč, kopí, štít), jejich protějšky – bohaté ženy – zase se svými šperky (spony, náramky, nánožníky, výjimečně nákrčníky). Výbava většiny pohřbených však byla jednodušší.

Mezinárodní proslulost ovšem získala maloměřická nekropole především díky mimořádnému nálezu souboru bronzových kování. Kování byla původně aplikována na dřevěném podkladu, který byl rekonstruován do tvaru vznosné vázy na nožce s výlevkou, uchem a pokličkou, tzv. maloměřické konvice. Dnes je jedním z top exponátů sbírek Moravského zemského muzea.

MZM Keltove0 malomericka-konvice
Maloměřiská konvice

Keltové jsou stále opředeni mnoha tajemstvími. Údajně jedli rádi vepřové, díky nim se o Vánocích líbáme pod jmelím, jejich život byl provázen řadou nám stále záhadných zvyků a tradic. Výstava Keltové, Brno a hvězdy je prezentací jednoho z výkladů, který konvici považovanou za předmět pohřebních rituálů interpretuje jako stylizovanou hvězdnou mapu nad Brnem. Konkrétně se jedná o znázornění souhvězdí Býka na obloze v období zimního slunovratu a Letního trojúhelníku na obloze v období slunovratu letního. Toto hlavní téma výstava zasazuje do kontextu nálezů z ostatních hrobů. Ať již se k odvážné hypotéze přikloníme nebo ne, lze nádobu jednoznačně interpretovat jako rituální předmět používaný při obřadech či mystériích konaných na sakrálním místě a lze ji bezesporu označit za jedno z ikonických mistrovských děl keltského umění. Přijďte se dozvědět něco nového o těchto zajímavých lidech, se kterými máme tolik společného. Koneckonců, když žili v okolí Maloměřic, který Brňan si může být jistý, že na tomto pohřebišti nebyly pozůstatky i jeho předků....?!

Keltové, Brno a hvězdy
10. 11. 2021 - 3. 7. 2022
Dietrichsteinský palác Moravského zemského muzea, Zelný trh 8, Brno

Foto: Archiv MZM


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...