V Letohrádku Mitrovských vystavují repliky korunovačních klenotů

Brno, 24. února 2015 - Pouze do konce března bude v Letohrádku Mitrovských v Brně probíhat putovní výstava s názvem České korunovační klenoty na dosah. Ta představuje nejen věrné repliky originálů, které jsou uloženy ve Svatovítské katedrále, ale i mnoho dalších zajímavých exponátů.

korunovacni klenoty brno letohradek mitrovskych

Repliky korunovačních klenotů vznikly u příležitosti putovní výstavy připomínající sedmisté výročí narození krále a císaře Karla IV., které připadá na příští rok. Návštěvníci uvidí nejen repliky klenotů, ale i listin, pečetí a knih (z majetku Moravského zemského archivu), a mnoho dalších tematických exponátů z období vlády Karla IV. – např. kopie středověkých zbraní, oděvů a obuvi nebo 3D modely.

Autorem replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků Jiří Urban, na realizaci zlatnické práce (královské i císařské koruny, potažmo dalších klenotů) se podíleli také špičkoví slovenští šperkaři manželé Cepkovi. V Brně mohou repliky českých korunovačních klenotů návštěvníci zhlédnout do konce března letošního roku.

Zdroj a foto: JMK


Související články:

Komentáře 

 
0 #1 Nela S. 2015-01-27 16:08
Originál jsem bohužel ještě neviděla, tak se zajdu prozatím podívat alespoň na tyto (jistě zdařilé) repliky.
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...