Canary - pronájem kanceláří

Nešikové Pat a Mat obsadí Letohrádek Mitrovských

pat a mat letohradek mitrovskychBrno, 4. září 2017 - Letohrádek Mitrovských v Brně si od 16. září připravil pro své návštěvníky hned tři rodinné výstavy v jedné. Největším tahákem bude bezesporu legendární dvojice kutilů Pat a Mat. Pro dámské pohledy s citem pro detail je nachystána výstava Střípky z dějin módy na panenkách a pro zkoumavé obdivovatele techniky výstava Modely autíček a fotografie automobilů.

Pat a Mat
Za výstavou o nezapomenutelné dvojici kutilů stojí filmová společnost Bonton, která je v současnosti správcem největšího archivu českých hraných filmů u nás. Na výstavě, kterou Bonton pro Letohrádek připravil, se dozvíte, jak seriál vzniká za pomoci technických scénářů a detailních rozkresů pohybu figurek. Nebudou chybět loutky chronických smolařů a také ukázka toho, co skrývají pod barevnými tričky, dále zmenšené rekvizity a kulisy jako dvojdomek, obývací pokoj, kutilská dílna, ale i létací balón a další drobnosti z jednoho z nejoblíbenějších večerníčků minulé i současné studiové tvorby.

Pilotní díl vznikl v roce 1976. Lubomír Beneš výtvarník a režisér se inspiroval svými vtipy, které vymýšlel a kreslil do časopisu, se dvěma kutily panem Ouholíčkem a panem Sedlecem. Ke spolupráci přizval dramaturga Jiřího Kubíčka a výtvarníka Vladimíra Jiránka a společně vytvořili film „Kuťáci“. Od roku 1979 natáčeli tvůrci seriál „…a je to!“ v Krátkém filmu Praha pro Slovenskou televizi Bratislava. V seriálu „…a je to!“, si kuťáci převlékli trička a dostali rádiovku a kulicha. Po krátké pauze pokračovalo v roce 1985 natáčení seriálu „…a je to!“ přímo pro Krátký film Praha. V té době dostali kutilové svoje jména Pat a Mat. Při hledání jmen se Lubomír Beneš nechal inspirovat přáním dětí, se kterými besedoval o svých filmech – vznikli tak Patlal a Matlal, později zkráceně Pat a Mat. Hlavní inspirací pro jejich příběhy je manuální nešikovnost. Důležitá však není jen legrace, ale i optimistický postoj Pata a Mata k životu. I když je vše ztracené, nikdy neskládají ruce do klína a nakonec jsou vždy se svým řešením spokojeni, což nám také dávají najevo známým gestem „…a je to!“.

Pokračování seriálu Pat a Mat a Pat a Mat se vracejí, bylo natáčeno v různých studiích. V současné době existuje již 90 dílů seriálu. Posledních 13 dílů ze série „Pat a Mat na venkově“ produkovalo studio Patmat s.r.o. Nové náměty vymyslel a filmy režíroval Marek Beneš, syn Lubomíra Beneše. Seriál s Patem a Matem je úspěšný po celém světě, kde se však jmenuje různě. V Polsku to jsou „Sousedi“ a v Holandsku Buurman en Buurman (Soused a soused). Překvapením pro tvůrce seriálu je i velká popularita Pata a Mata v Íránu.

Střípky z dějin módy na panenkách
panenky letohradek mitrovskychAutorkou téměř stovky exponátů – tedy ručně šitých a zdobených šatů a patřičných doplňků oblečených na panenkách Barbie a Steffi – je Zdeňka Mudráková ze Zlína. S touto činností začala už během dospívání, ale intenzivně se jí věnuje až posledních 25 let.

Záběr tvorby je široký – přes 2000 let – od Egypta, přes Krétu, Řecko a Řím, dále jednotlivé slohy a oděvní styly od středověku až po nedávnou minulost – 90. léta 20. století. „Čím je miniatura oděvu komplikovanější, tím je pro mě práce záživnější,“ tvrdí autorka, která shání pro co největší přesnost staré látky a ty si následně podle potřeby dále barví a i jinak upravuje. Nejvíce ji baví detaily (např. 2cm boty, kabelky, klobouky s miniaturními ozdobami, okrasné límce, knoflíky, šperky apod.). V poslední době se věnuje také miniaturním pánským oděvům a uniformám. Nejnovějším přírůstkem do kolekce je král a císař Karel IV. Z významných historických postav na výstavě představíme Kleopatru, Jana Ámose Komenského, Marii Terezii, Napoleona, Lady Dianu a mnohé další. Veškeré modely historických oděvů jsou ušité přesně podle předloh – portrétních obrazů nebo fotografií v encyklopedické literatuře.

Modely autíček a fotografie automobilů
Především pro kluky, ale samozřejmě pro všechny milovníky krásy na čtyřech kolech, je určena třetí výstava modelů autíček a fotografií automobilů. Majitelem rozsáhlé sbírky autíček čítající téměř 1000 kusů je Stanislav Hajšel z Náměště nad Oslavou, který vysvětluje, jakým systémem budou autíčka na výstavě řazená. „Sběratelská velikost je 1:43. Vystavené automobily budou uspořádány podle výrobců a států původu, dále automobily charakteristické svojí funkcí – autobusy, nákladní vozidla, policejní nebo hasičské vozy.“

K výstavě modelů patří fotografie automobilů nebo jejich částí od uměleckého fotografa Vojmíra Blažka z Třebíče. Obdivovatelé a příznivci motorismu si tak určitě přijdou na své!

auticka letohradek mitrovskych

Všechny tři výstavy současně potrvají až do 19. listopadu 2017, otevřeno út.–ne., 10–16 hodin. Vstupné: dospělí 85 Kč, senioři a VŠ studenti 65 Kč, SŠ studenti 60 Kč, děti ZŠ 50 Kč, děti MŠ 25 Kč, fotopoplatek 10 Kč.


Související články:

Komentáře  

 
0 #2 Mari 2017-11-21 10:46
I have noticed you don't monetize your blog, don't waste your traffic, you can earn extra bucks every month because
you've got high quality content. If you want to know how
to make extra money, search for: Boorfe's tips best adsense alternative

Feel free to surf to my weblog - FirstHilton: https://11Merrill.blogspot.co.uk
Citovat
 
 
0 #1 Doreen 2017-10-11 12:16
You are so fucking sexy, Sarah said as she uncrossed June s legs, wrapping her arms
around June s waist. Why does it help a teenager to hear those kind of things from someone
other than his parents.

My homepage kniha: http://knihyline.euweb.cz/czastpsuv.html
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit