V Letohrádku vystavují jedinečné mechanické a technické hračky

Brno, 9. května 2017 - Jednoduché hračky z papíru, dřeva, textilií, slámy, vosku nebo cínu se vyráběly už ve středověkých řemeslných dílnách a byly předmětem výměnného obchodu nebo se prodávaly na trzích a jarmarcích. Technický pokrok sebou přinesl nové druhy materiálů i výrobních technologií.

letohradek mitrovskych mechanicke hracky

Od poloviny 19. století vznikaly firmy specializující se přímo na výrobu mechanických hraček a konstruktivních či tvořivých stavebnic. A právě jejich produkci přibližuje zajímavá výstava s názvem Mechanické a technické hračky, která až do 29. června potrvá v Letohrádku Mitrovských.

Mnohá technická novinka byla poměrně brzy přístupná také jako hračka. Technické a vzdělávací hračky i naučné pomůcky zprostředkovávaly dětem nové informace – uveďme např. malé parní strojky, vláčky, vzducholodě, autíčka, letadélka a další hračky pomáhaly dětem pochopit, jak funguje svět dospělých. Často se představovaly vynálezy jako např. gramofon, šicí stroj, sporák, pračka, mixér a další předměty denního života. V polovině 20. století se začaly při výrobě hraček používat plasty a to byl další výrazný milník, který přinesl řadu změn do vzhledu, funkce, funkčnosti i odolnosti hračky.

„Naše výstava prezentuje hračky, které v době dávné (ale i nedávné) dětem přibližovaly vědecké a technické novinky nejrůznějšího charakteru. Návštěvníci uvidí atraktivní a dnes sběratelsky vyhledávané plechové hračky z počátku 20. století, ale také výrobky poválečných československých firem jako byly Kovodružstvo Náchod, Směr, Igla, Zbrojovka Vsetín, Igra, Drukov a mnoho dalších. Zajímavostí jsou i dobové ceníky a historické nabídkové katalogy,“ říká Petr Lukas z Letohrádku Mitrovských.

Mechanické hračky mapují zejména vývoj automobilismu, ale i stavebních strojů, vlaků a letadel. Laterna magika z počátku 20. století i o padesát let mladší promítací přístroj spolu s dalšími optickými hračkami ukazují vývoj kinematografie. Naučné a vzdělávací hračky, ke kterým patří i elektronické stavebnice z doby nedávné.

Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit také na velké hračky jako drezínu, bagr, šlapací auto a velký panel s vláčky. Zpestřením jsou videoukázky se záznamem pohybu nejzajímavějších hraček, který s ohledem na muzeální povahu exponátů, nelze jinou cestou vidět. Všechny exponáty zapůjčili manželé Pecháčkovi z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Výstava je otevřena denně kromě pondělí v čase 10–16 hod.


Související články: