Brněnské technické muzeum vystavuje rozsáhlou sbírku modelů železnic

Brno, 15. dubna 2024 – Několik set kusů převážně železničních ale i tramvajových modelů z 30. až 90. let minulého století zaplní výstavní prostor (zhruba 250 m2) ve druhém patře Technického muzea v Brně. Rozsáhlou sbírku za svůj život zkompletoval železniční nadšenec Lubomír Kysela (1949–2023), který se dopravním prostředkům věnoval profesionálně i soukromě.

model zeleznice draha

Lubomír Kysela se kromě jiných profesí stal prvním správcem Muzea MHD ve Střešovicích v Praze (v roce 1975). Nedávno jeho sbírku převzalo do svých sbírek Technické muzeum v Brně. Poprvé si tyto železniční i tramvajové modely budou moci zájemci prohlédnout už od 17. dubna 2024 v Brně – Králově Poli. Výstava má název Jízdenky, prosím!

Modely železnic ztvárňují reálné železnice a jejich okolí. Ve výstavě návštěvníci uvidí např. modely elektrických, motorových i parních lokomotiv, nákladních vozů uzavřených i s plošinou, osobního vozu čtyřokenního, rychlíkového jídelního, osobního a služebního vozu, lokotraktoru a další speciální podnikové vozy. Tato sbírka je až na několik výjimek v měřítku 1:45, tedy v oficiálním měřítku značeném 0. (Pro představivost nezasvěcených rozchod kolejí v měřítku 1:1 je 1 435 mm, v měřítku 1:45 činí 32 mm.)

Součástí výstavy budou také historické fotografie reálných lokomotiv, vagónů a vlakových souprav z 19. a 20. století. Jak uvádí kurátor výstavy Zbyněk Rederer, téma světa vláčků a železnice chtějí v Technickém muzeu v Brně co nejvíce přiblížit i dětské populaci. „Dalším prvkem bude takzvaný Nekonečný vlak,“ přibližuje rozšiřující aktivitu výstavy Jízdenky, prosím! Zbyněk Rederer. „Tento projekt se narodil v Ostravě začátkem roku 2023 a od té doby cestuje po Moravě a Slezsku. Různorodé dřevěné vagóny vyrábí děti ve školách podle šablon. V současné době čítá přes 700 kusů vagónů. Samozřejmě jej i v Brně budou moci děti doplňovat o další a podílet se tak na vzniku Nekonečného vlaku.“

Koutek pro děti se bude skládat ze dvou částí. „V jedné se budou moci převtělit do role výpravčího nebo průvodčího,“ poodhaluje Rederer náplň koutku, „K dispozici budou mít rozsáhlou dřevěnou dráhu s mnoha magnetickými vlakovými soupravami a okolní krajinou. Ve druhé části čeká na děti naučné stanoviště.“ Zde budou puzzle skládačky, tematické omalovánky či kvízy ze železniční historie.

Výstava Jízdenky, prosím! je vhodná pro široké spektrum zájemců od nejmenších návštěvníků až po dospělou populaci a pamětníky. Přístupná bude i přes letní prázdniny do 25. srpna 2024.

Foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...