Na Špilberku vystaví jedinečné symboly moci z doby římské i Velké Moravy

Brno, 11. února 2021 – Karátový zlatý nákrčník z doby římské, výbava zlatého krále či filigránové výrobky velkomoravských šperkařů. I takovéto jedinečné symboly moci a bohatství budou k vidění na Špilberku. Ani koronavirus přitom nezabrání návštěvníkům výstavu vidět, byť zatím jen virtuálně.

symboly moci spilberk

Letošní první výstava na hradě Špilberku patří elitám od pravěku do novověku. Vybraným jedincům, kteří stáli na vrcholu společenské pyramidy a měli a dodnes mají mimořádný vliv na chod celého společenství. Jejich role se projevila nejvíce v krizových okamžicích, v dobách válek, přírodních katastrof, epidemií. O to více je výstava SYMBOLY VLÁDCŮ aktuální právě dnes, kdy celý svět čelí mimořádné situaci v souvislosti s koronavirovou pandemií. V gotickém sále hradu Špilberk bude otevřena do 31. srpna 2021.

Jak se pozná elita? Rozhodujícím psychologickým momentem, jak získat převahu a ukázat své výsadní postavení, je efekt prvního dojmu. Proto se příslušníci elit prakticky ve všech obdobích historie lidstva snažili odlišit svým oděvem, chováním či ceremoniemi. Spolu s dalšími atributy moci si tak vytvářeli svůj „velkolepý“ obraz na veřejnosti. Cílem výstavního projektu Muzea města Brna a Ústavu archeologické památkové péče Brno je představit návštěvníkům celou historii elit a ukázat široké spektrum předmětů, které vybrané osobnosti využívali v minulosti ke své sebeprezentaci.

Námět výstavy zabírá poměrně velký časový úsek – od lovců mamutů až po 20. století. Jak ale zjistíme informace o elitách pravěku a raného středověku, když ještě neexistovaly písemné ani obrazové dokumenty? „Nejpřesnější svědectví o vládcích doby kamenné, bronzové či železné podávají bohaté hroby. V posledních letech jich našli archeologové v širším okolí Brna hned několik. Výbavu zemřelých bojovníků, tehdejších vládců či královen je tak možné prohlédnout si v celé své kráse. Ve většině případů jsou tyto předměty představeny veřejnosti vůbec poprvé,“ vysvětluje kurátor výstavy Petr Vachůt z Oddělení archeologie Muzea města Brna.

spilberk vystava symboly moci mec

Doslova oslňující ukázkou vkusu a špičkového šperkařského umění jsou předměty s leskem zlata, stříbra a drahokamů a to napříč staletími. Luxusní šperky a jejich magickou moc bude tak možné obdivovat a srovnávat od pravěku až po 19. století. K vidění bude např. unikátní 22 karátový zlatý nákrčník z doby římské, výbava „zlatého krále“ z období stěhování národů nebo filigránové výrobky velkomoravských šperkařů a zároveň mladší předměty jako jsou zlaté kapesní hodinky posázené brilianty. K mocným vladařům neodmyslitelně patřila i prestižní zlatá mincovní ražba.

Mužská část populace jistě ocení ladné tvary mečů špičkové kvality. Exempláře z doby bronzové, železné i raného středověku patří k nejnovějším archeologickým objevům, které čerstvě opustily konzervátorské dílny. Speciálně pro výstavu byla vytvořena replika hrobu z mladší doby bronzové, archeology prozkoumaný v jižní části Brna. Souputník slavných hrdinů Trojské války, přezdívaného „Heršpický Achilles“ je představen v nové kresebné rekonstrukci. Nebudou chybět i modernější zbraně pocházející z vyhlášených puškařských dílen. Ženy zase určitě osloví krásné oděvy a šperky, vedle těch praktických i naprosto bizarní ozdoby, které majitelku téměř ohrožovaly. Třeba metr dlouhé jehlice na spínání oděvů, barokní škrobený límec ve tvaru mlýnského kola nebo svíravý korzet.

„K nástrojům moci patří dodnes peníze. Jak jejich vynález změnil podobu společnosti, kdy armádu udatných rytířů vyměnili loajální úředníci, proč se dnešní elity už neohání mečem a šermují spíše razítkem, i to bude možné na výstavě zjistit,“ doplňuje kurátor Vachůt.

A protože symbolem par excellence je královská koruna, bude si moci každý návštěvník vyzkoušet roli vznešeného panovníka a nechat se oděn do královského hermelínu korunovat. Stane se tak ve fotografii zvěčněným vládcem či vládkyní Špilberku.

Foto: archiv Muzea města Brna


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události