Ďáblova bible v Letohrádku Mitrovských

Brno, 10. března 2016 - Po loňském úspěchu výstavy České korunovační klenoty na dosah je v Letohrádku Mitrovských připraven další návštěvnický „trhák“ s názvem Ďáblova bible/100 podob knihy. Historická část výstavy přiblíží vývoj knižní kultury od Egypta přes Mezopotámii po Čínu, knihu ve středoevropském kontextu (od skriptorií po knihařsko-tiskařskou dílnu) pak připomene ústřední exponát: mistrovská maketa Ďáblovy bible, kterou vytvořil přední český umělecký knihař Jiří Fogl ze Žamberka.

dablova bible letohradek mitrovskych brno

Přechod mezi historickou částí a částí soudobou zaopatří obří leporelo Lucie Seifertové, které nejen dětské návštěvníky provede dějinami „udatného českého národa“. Nedávno minulou a především současnou knižní vazbu představí jedinečné práce významných českých a moravských knihařů. Nechybí ani unikátní knižní objekty a recesistické knižní kuriozity.

Ďáblova bible – Codex gigas je středověký rukopis, který vznikl někdy mezi lety 1200 a 1230. Podle odborníků je pozoruhodné, že prakticky celý rukopis (písmo, iniciály a iluminace) je podle všeho dílem jediného člověka, který zřejmě pracoval v zaniklém benediktinském klášteře v Podlažicích na Chrudimsku. Dílo bývá nazýváno Knihou knih nebo také Knihovnou v jedné knize a ve středověku bylo označováno jako osmý div světa. Maketa největší knihy světa, na jejíž výrobě strávil Jiří Fogl se spolupracovníky stovky hodin, váží kolem 75 kilogramů, rozměrově i váhově je stejná jako originál.

Obří leporelo Dějiny udatného národa českého od Lucie Seifertové je barevný komiks o rozměrech 2×70 metrů. Procházkou skrze knihu si malí i velcí diváci mohou osvěžit paměť z výuky dějepisu. Podle autorky se jedná o nejdelší knihu světa.
20. století na výstavě zastupují vynikající zesnulí umělečtí knihaři profesor Jindřich Svoboda, Jiří Hadlač a Jaroslav Olšák – všechny exponáty pochází ze sbírek Moravské galerie v Brně, nebo František Šiml – knihy ze soukromé sbírky. Několik méně známých ukázek zastoupí také mistra POP UP Vojtěcha Kubaštu.

21. století představí práce vynikajících knihařů z různých koutů České republiky, další exponáty jsou zapůjčeny z Expozice knižní vazby v Lokti nad Ohří a Národního archivu v Praze. Speciální kategorií výstavy je kolekce Iva Vodičky z Litoměřic – například sada bubnových, lístkových nebo válečkových knih, knižní kompot a další kuriózní ukázky.
Výstava potrvá až do 4. dubna, otevřena je od úterý do neděle v čase 10.00–16.30 hodin. Více na www.letohradekbrno.cz.

(red), foto: Kryštof Turek

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články: