Ďáblova bible v Letohrádku Mitrovských

Brno, 10. března 2016 - Po loňském úspěchu výstavy České korunovační klenoty na dosah je v Letohrádku Mitrovských připraven další návštěvnický „trhák“ s názvem Ďáblova bible/100 podob knihy. Historická část výstavy přiblíží vývoj knižní kultury od Egypta přes Mezopotámii po Čínu, knihu ve středoevropském kontextu (od skriptorií po knihařsko-tiskařskou dílnu) pak připomene ústřední exponát: mistrovská maketa Ďáblovy bible, kterou vytvořil přední český umělecký knihař Jiří Fogl ze Žamberka.

dablova bible letohradek mitrovskych brno

Přechod mezi historickou částí a částí soudobou zaopatří obří leporelo Lucie Seifertové, které nejen dětské návštěvníky provede dějinami „udatného českého národa“. Nedávno minulou a především současnou knižní vazbu představí jedinečné práce významných českých a moravských knihařů. Nechybí ani unikátní knižní objekty a recesistické knižní kuriozity.

Ďáblova bible – Codex gigas je středověký rukopis, který vznikl někdy mezi lety 1200 a 1230. Podle odborníků je pozoruhodné, že prakticky celý rukopis (písmo, iniciály a iluminace) je podle všeho dílem jediného člověka, který zřejmě pracoval v zaniklém benediktinském klášteře v Podlažicích na Chrudimsku. Dílo bývá nazýváno Knihou knih nebo také Knihovnou v jedné knize a ve středověku bylo označováno jako osmý div světa. Maketa největší knihy světa, na jejíž výrobě strávil Jiří Fogl se spolupracovníky stovky hodin, váží kolem 75 kilogramů, rozměrově i váhově je stejná jako originál.

Obří leporelo Dějiny udatného národa českého od Lucie Seifertové je barevný komiks o rozměrech 2×70 metrů. Procházkou skrze knihu si malí i velcí diváci mohou osvěžit paměť z výuky dějepisu. Podle autorky se jedná o nejdelší knihu světa.
20. století na výstavě zastupují vynikající zesnulí umělečtí knihaři profesor Jindřich Svoboda, Jiří Hadlač a Jaroslav Olšák – všechny exponáty pochází ze sbírek Moravské galerie v Brně, nebo František Šiml – knihy ze soukromé sbírky. Několik méně známých ukázek zastoupí také mistra POP UP Vojtěcha Kubaštu.

21. století představí práce vynikajících knihařů z různých koutů České republiky, další exponáty jsou zapůjčeny z Expozice knižní vazby v Lokti nad Ohří a Národního archivu v Praze. Speciální kategorií výstavy je kolekce Iva Vodičky z Litoměřic – například sada bubnových, lístkových nebo válečkových knih, knižní kompot a další kuriózní ukázky.
Výstava potrvá až do 4. dubna, otevřena je od úterý do neděle v čase 10.00–16.30 hodin. Více na www.letohradekbrno.cz.

(red), foto: Kryštof Turek

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události