Nový Lískovec: Terénní služba bude pomáhat rizikové mládeži

Brno, 21. února 2012 – Děti a mládež Nového Lískovce mohou od února využít služeb nové pobočky Nízkoprahového klubu Likusák. Tu ve spolupráci s radnicí městské části otevřela nezisková organizace Ratolest Brno. V současné chvíli funguje pouze terénní forma služby, kdy sociální pracovnice oslovují klienty přímo na ulici a pracují s nimi v jejich přirozeném prostředí. Služba se zaměří na rizikové děti a mládež ve věku od 12 do 20 let, která se pohybuje na sídlištích Nový Lískovec a Kamenný vrch nebo v jejich okolí. V průběhu roku 2012 plánuje radnice začít s rekonstrukcí prostor pro nízkoprahový klub v objektu kotelny na ulici Kamínky.

„Chceme se zaměřit na problémové děti a mládež, které nemají zájem o organizované aktivity ani kroužky a většinu svého volného času tráví na ulici. Hlavním smyslem naší činnosti je předcházet rizikovému chování mladých lidí a také jim pomáhat řešit obtížné životní situace spojené s dospíváním. Předpokládáme, že nová služba bude schopna během roku pracovat s přibližně 150 klienty,“ uvedla ředitelka organizace Ratolest Brno Lucie Kudrnová-Vosečková.

Nová pobočka nízkoprahového klubu vznikla na zakázku městské části Brno-Nový Lískovec, která iniciovala také terénní průzkum dané lokality. Mapována byla místa, kde se riziková mládež schází nejčastěji, hřiště, parky, zastávky, ale i herny a restaurace. Součástí průzkumu byly rozhovory s odborníky, výchovnými poradci, kurátory a policií, kteří mají tuto problematiku na starosti. V současnosti je v městské Nový Lískovec hlášeno k trvalému pobytu 10,5 tisíce obyvatel. Podle odhadů odborníků se po ulicích sídliště bezprizorně pohybuje mezi 100 až 250 mladých lidí ve věku 12 až 20 let, ne všichni jsou však problémoví.

Nízkoprahový klub Likusák funguje devátým rokem pod hlavičkou neziskové organizace Ratolest Brno. Hlavní pobočka klubu sídlí na ulici Kotlanova v Brně Líšni, kde funguje jak klubová, tak i terénní část. Jedná se o službu sociální prevence pro děti a mladé lidi z Brna Vinohrad, Líšně a nyní i Nového Lískovce, kteří jsou ohroženi nebo zasaženi nežádoucími jevy. Nejčastěji se jedná o zneužívání návykových látek, konfliktní chování, výtržnictví, vandalismus nebo rizikové sexuální chování, pracovníci však dětem pomáhají řešit také problémy ve škole, v rodině nebo s vrstevníky a nabízí jim smysluplné využití volného času. Služba je realizována celoročně a bezplatně.

ilustrační foto: Ratolest Brno


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
17.01. Z mrtvého domu (1928)..
18.01. Svatební veletrh v Brně..
19.01. 57. ples hotelu International..
22.01. Salome (1905)..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
14.02. S batohem do Peru..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN