Ratolest Brno poradí mladým, jak ven z dluhové pasti

Brno, 4. dubna 2013 - Pracovníci Ratolesti Brno spustili v dubnu 2013 nový projekt s názvem „Víme jak z dluhové pasti“. Snahou projektu je nabídnout mladým lidem odborné poradenství v oblasti dluhové problematiky a informovat je o rizicích, která jim hrozí. Aktivity budou probíhat po celý rok a jsou určeny dětem a mladým lidem od 12 do 26 let, kteří využívají služeb Nízkoprahového klubu Likusák. Projekt vznikl díky finanční podpoře z Nadačního fondu Albert.

Penize-prazdna-kapsa

„Jen za poslední měsíce jsme téma dluhů otevřeli s více jak desítkou dětí, které využívají služeb klubu Likusák. Ukázalo se, že naši klienti dluží nejčastěji za pokuty v městské hromadné dopravě, na druhém místě jsou pak dluhy za neplacení zdravotního pojištění, neplacení faktur za telefon nebo za internet,“ vysvětluje vedoucí klubu Likusák Martin Holiš z Ratolesti Brno.

Dluhy dětí a mládeže jsou stále palčivějším problémem, zpravidla přitom mají jedno společné, a to je malá informovanost a finanční gramotnost cílové skupiny. Mladí lidé mají také často tendenci odsouvat řešení problémů až do doby, kdy už nejsou své dluhy schopni sami zvládat, a dostávají se tak do závažných problémů.

„Máme tady například šestnáctiletého klienta, který dluží na pokutách za městskou hromadnou dopravu více jak osmdesát tisíc korun. Oblíbenou taktikou dětí je totiž vyhození pokuty od revizora do nejbližší popelnice. Za některé z nich zaplatí pokuty rodiče ve chvíli, kdy jim domů přijde soudní příkaz, ve většině případů, se ale naši klienti na pomoc rodičů nemůžou moc spolehnout,“ řekl Martin Holiš.

Pracovníci Ratolesti Brno chtějí přispět k řešení situace pomocí poradenství a individuálních rozhovorů s mladými lidmi, kterých se problémy nejvíce týkají. Klientům nabídnou mimo jiné i pomoc s nastavením splátkového kalendáře. Zároveň mají v plánu organizovat pravidelné besedy s odborníky, kterými chtějí přispět k větší informovanosti mladých lidí. Dluhové poradenství bude probíhat ambulantní formou přímo v klubu Likusák v Brně-Líšni, ale také v rámci terénní práce s mládeží v ulicích šesti městských částí v Brně, kam pracovníci pravidelně dochází. Součástí bude také poradenství online na sociálních sítích. Více informací najdete na www.ratolest.cz.

„Projekty na podporu finanční gramotnosti mladých lidí podporujeme v Nadačním fondu Albert již několik let. Praxe jednoznačně ukazuje, že tato oblast pomoci je potřebná a má smysl. Proto podporujeme také práci Ratolesti Brno, která se prevenci dětí a mládeže dlouhodobě věnuje,“ dodala Petra Režná z Nadačního fondu Albert.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...