Ombudsmanova kniha pomůže obcím a občanům řešit spory o přístupové cesty

Brno, 10. října 2011 (MEDIAFAX) - Úřad ombudsmana vydal publikaci, která pomůže obcím řešit spory o přístupové cesty. V pondělí to řekla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková."Nové vydání publikace Veřejné cesty přináší rozšířené a aktualizované vysvětlení problematiky pozemních komunikací, shrnutí důležitých soudních rozhodnutí a zobecnění právních závěrů z šetření, která ombudsman v posledních letech vedl," řekla mluvčí. Dodala, že brožura také na konkrétních případech pak ukazuje, jak mají úřady v určitých situacích postupovat.

Od prvního vydání publikace uplynuly čtyři roky a za tu dobu se zvýšila informovanost veřejnosti, takže občané se začali svých nároků domáhat na správných místech a obecní úřady musí aktivně řešit spory o užívání pozemků jako přístupových cest. Problematika veřejných cest je však podle právníků Kanceláře veřejného ochránce práv natolik složitá, že zvlášť malé obce ji nejsou schopny zvládnout.

"Silničním správním úřadem je totiž každá obec v Česku, i ta nejmenší, přestože není materiálně ani personálně vybavená k tomu, aby vedla komplikovaná správní řízení. Potvrzují to stovky stížností, které ombudsman v posledních letech vyšetřoval," řekla Hrazdílková.

Složitost problematiky pozemních komunikací vyžaduje právní znalosti a zkušenosti. Úřad se totiž musí vypořádat s judikaturou i s argumenty ležícími v rovině ústavněprávní a týkající se ochrany vlastnictví. V některých případech pak musejí obce řešit i otázky, které dosud nejsou ujasněny samotnou judikaturou.

Publikace Veřejné cesty je podle Hrazdílkové připravena tak, aby úřadům sloužila jako pomůcka při rozhodování. "Vysvětluje pojmy, kompetence, nabízí řešení. To vše srozumitelným způsobem, aby informace mohli využít úředníci bez právnického vzdělání i široká veřejnost," řekla mluvčí ombudsmana.

Publikaci již kancelář rozeslala obcím s pověřenými úřady. K dispozici ke stažení je také přímo na internetových stránkách veřejného ochránce práv. 

Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
17.01. Z mrtvého domu (1928)..
18.01. Svatební veletrh v Brně..
19.01. 57. ples hotelu International..
22.01. Salome (1905)..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)