Řidič nemá právo rozhodovat, zda vezme nebo nevezme do autobusu kočárek

Brno, 11. května 2012 (MEDIAFAX) - Pokud má řidič autobusu právo rozhodnout, jestli do vozu vezme nebo nevezme kočárek s dítětem, dopouští se jeho nadřízený dopravní podnik diskriminace lidí založené na pohlaví, respektive rodičovství. V pátek to řekl ombudsman Pavel Varvařovský. Ombudsman zároveň zdůraznil, že diskriminace ve formě obtěžování se dopustí i takový řidič, který má k nastupujícímu cestujícímu s kočárkem poznámky, kvůli kterým se může člověk cítit ve vozidle nevítaný.

Kancelář veřejného ochránce práv se k problému vyslovila na základě případu paní K., která si stěžovala na jednání řidiče autobusu, který jí sdělil, že je pouze na něm, aby se rozhodl, zda chce kočárek s dítětem v autobuse převážet. Paní K. přitom při nástupu spěchala, a proto nedala řidiči v předstihu znamení.

Nutnost přepravovat se společně s dětským kočárkem s dítětem se podle ombudsmana pojí s rodičovstvím cestujících. "Pokud by rodičovství mělo představovat újmu, mohlo by se jednat o diskriminaci. Kočárek s dítětem může přepravovat jakýkoliv člověk, ať je či není jeho rodičem," řekl Varvařovský.

Rodičovství je v tomto případě podle něj nutné vykládat šířeji, a to tak, že je třeba chápat jej jako zvláštní vztah mezi dítětem a osobou, která o něj dlouhodobě nebo krátkodobě pečuje. Nemusí přitom jít nutně o rodiče, ale například i o prarodiče, sourozence, pěstouny nebo lidi, jimž bylo dítě svěřeno.

Veřejný ochránce práv prozkoumáním zákonů zjistil, že kočárek je z dopravy možné vyloučit pouze v případech, kdy je místo vyhrazené pro kočárky a invalidní vozíky již obsazené. Paní K. čelila připomínkám řidiče, protože nesplnila svou povinnost vyplývající ze smluvních přepravních podmínek, a nedala řidiči v předstihu znamení. "Za chování řidiče se jí pracovník zákaznického servisu dopravního podniku nakonec omluvil," uzavřel ombudsman.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
14.02. S batohem do Peru..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)