Ombudsman: Strážníci nesmějí pokutovat řidiče, kteří jedou na červenou

Auto-osobni-octavia-jedouci-KTBrno, 9. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Čeští řidiči nevědí, že pokud je přistihnou strážníci městské policie při jízdě na červenou, nesmějí je za to pokutovat. Ve středu to řekl ombudsman Pavel Varvařovský s tím, že jízdu na červenou pokutuje pouze správní orgán, nikoliv obecní policie. Jízda na červenou je přestupkem proti bezpečnosti provozu na silnicích a podle ombudsmana lze za něj udělit pokuty od 2500 do 5000 korun a strhnout pět bodů.

"Uložit řidiči ji může pouze správní orgán, což je obecní úřad nebo Policie České republiky, ale nikoliv obecní policie," zdůraznil Varvařovský. Podobně jako u jiných srovnatelně závažných přestupků, musí obecní policie při jízdě na červenou sepsat protokol o podezření ze spáchání přestupku a ten předat obecnímu úřadu nebo přivolat příslušníky Policie České republiky.

Kancelář ombudsmana registruje i neznalost občanů o tom, že mohou odmítnout uložení blokové pokuty a trvat na projednání údajného přestupku ve správním řízení, zvlášť když mají pochybnosti, že se přestupku dopustili. Lidé se v případě pochybností o svém přestupku často sami chytí do pasti. "Dodatečný nesouhlas s uloženou blokovou pokutou totiž u soudů prakticky nikdy není úspěšným," řekl Varvařovský.

Česká legislativa řešící přestupky řidičů, je podle Varvařovského vůbec neprůhledná. Lidé se v ní často až nepochopitelně neorientují. Velké problémy mají podle něj řidiči, kteří po uplynutí zákazu řízení znovu sednou za volant, aniž by věděli, že nejprve musí o řidičské oprávnění znovu požádat. "Pokud je policie přistihne, hrozí jim vysoké pokuty a tresty," řekl ombudsman s tím, že tresty řidičům v těchto případech pak bývají "poměrně brutální".

Závažné je podle Varvařovského i zjištění, že soudy zákaz řízení uložený v trestním řízení často nenahlásí úřadu, který eviduje řidičská oprávnění. "Potrestaní řidiči tak mohou dále řídit, aniž by se na to přišlo," konstatoval ombudsman.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články: