Ombudsman: Strážníci nesmějí pokutovat řidiče, kteří jedou na červenou

Brno, 9. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Čeští řidiči nevědí, že pokud je přistihnou strážníci městské policie při jízdě na červenou, nesmějí je za to pokutovat. Ve středu to řekl ombudsman Pavel Varvařovský s tím, že jízdu na červenou pokutuje pouze správní orgán, nikoliv obecní policie. Jízda na červenou je přestupkem proti bezpečnosti provozu na silnicích a podle ombudsmana lze za něj udělit pokuty od 2500 do 5000 korun a strhnout pět bodů.

Auto-osobni-octavia-jedouci-KT

"Uložit řidiči ji může pouze správní orgán, což je obecní úřad nebo Policie České republiky, ale nikoliv obecní policie," zdůraznil Varvařovský. Podobně jako u jiných srovnatelně závažných přestupků, musí obecní policie při jízdě na červenou sepsat protokol o podezření ze spáchání přestupku a ten předat obecnímu úřadu nebo přivolat příslušníky Policie České republiky.

Kancelář ombudsmana registruje i neznalost občanů o tom, že mohou odmítnout uložení blokové pokuty a trvat na projednání údajného přestupku ve správním řízení, zvlášť když mají pochybnosti, že se přestupku dopustili. Lidé se v případě pochybností o svém přestupku často sami chytí do pasti. "Dodatečný nesouhlas s uloženou blokovou pokutou totiž u soudů prakticky nikdy není úspěšným," řekl Varvařovský.

Česká legislativa řešící přestupky řidičů, je podle Varvařovského vůbec neprůhledná. Lidé se v ní často až nepochopitelně neorientují. Velké problémy mají podle něj řidiči, kteří po uplynutí zákazu řízení znovu sednou za volant, aniž by věděli, že nejprve musí o řidičské oprávnění znovu požádat. "Pokud je policie přistihne, hrozí jim vysoké pokuty a tresty," řekl ombudsman s tím, že tresty řidičům v těchto případech pak bývají "poměrně brutální".

Závažné je podle Varvařovského i zjištění, že soudy zákaz řízení uložený v trestním řízení často nenahlásí úřadu, který eviduje řidičská oprávnění. "Potrestaní řidiči tak mohou dále řídit, aniž by se na to přišlo," konstatoval ombudsman.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...