Ombudsman posvětil brněnský systém elektronických zápisů do mateřských škol

Brno, 14. února 2012 (MEDIAFAX) - Ombudsman Pavel Varvařovský posvětil elektronické zápisy do mateřských škol, které praktikuje magistrát v Brně. V úterý to řekla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Podle mluvčí se ombudsman zabýval systémem elektronické podpory zápisu dětí do mateřských škol, kterým se statutární město Brno snaží organizačně sjednotit přijímání dětí do mateřských škol na území města na základě upozornění řady Brňanů. "Systém shledal legitimním," konstatovala mluvčí.

skolka-deti-a-ucitelka

Elektronický systém přihlašování dětí do školek uvedla radnice do provozu 5. února 2012 s tím, že má napomáhat transparentnosti přijímacího řízení a poskytovat vyšší komfort rodičům přihlašovaných dětí.

Součástí systému elektronické podpory zápisu jsou i Magistrátem města Brna navržená kritéria pro posuzování přihlášených dětí a jejich bodové ohodnocení. Z analýzy provedené ombudsmanem vyplývá, že kritéria jsou po obsahové stránce v souladu s jeho doporučením k rovnému zacházení v přístupu k předškolnímu vzdělávání. "Jedná se tedy o kritéria nediskriminační, a jejich způsob užití je legitimní," řekl Varvařovský.

V souvislosti s tímto novým způsobem zápisu však ombudsman rodiče dětí upozornil, že elektronický systém představuje podporu při získávání a podávání přihlášek, ale nenahrazuje rozhodnutí o přijetí dítěte do mateřské školy. O tom i nadále v souladu se zákonem rozhoduje pouze ředitel mateřské školy. "Je proto možné, že ředitelé budou rozhodovat i na základě jiných kritérií, než těch, která jsou zveřejněna v systému elektronické podpory zápisu magistrátu," řekla Hrazdílková.

Rodiče dítěte, které nebude přijato do mateřské školy, se proti rozhodnutí ředitele mohou bránit odvoláním. "Budou-li s rozhodnutím ředitele, případně s uplatněnými kritérii, nespokojeni, mohou se také obracet s podněty na veřejného ochránce práv," dodala ombudsmanova mluvčí.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...