Ochrana ložisek uhlí často omezuje vlastníky nemovitostí

Brno, 2. července 2012 (MEDIAFAX) - Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová se ohradila proti ochraně ložisek uhlí, která podle ní mnohdy nepřiměřeně omezuje vlastníky nemovitostí. Některé části hornoslezské pánve neodpovídají aktuálnímu stavu území, řekla v pondělí Seitlová.

Seitlová se na situaci ve výkonu státní správy na úseku hornictví zaměřila z vlastní iniciativy a dospěla k závěru, že vlastníci nemovitostí ve vymezeném chráněném ložiskovém území jsou nepřiměřeným způsobem omezovaní, zejména v jakékoliv stavební činnosti.

"Smyslem vymezení chráněného ložiskového území je zajištění ochrany před znemožněním či ztížením dobývání ložiska," vysvětlila Seitlová. Podle možných dopadů jsou pak vymezené části, které se liší přísností stanovených podmínek ochrany. V těch nejpřísnějších nesmí vlastník nemovitosti postavit například ani pergolu nebo plot. "Reálný stav území v některých částech už nevyžaduje tak přísná opatření," zdůraznila zástupkyně ombudsmana.

Dodala, že příčinou neuspokojivého stavu je zejména nedostatečná právní úprava, na což už v minulosti veřejný ochránce práv opakovaně upozorňoval. "Horní právo je zastaralé, poplatné době svého vzniku, kdy stát nejen vymezoval chráněné ložiskové území, ale prostřednictvím státních podniků prováděl i těžbu. Měl tak k dispozici veškeré aktuální informace," sdělila.

Situace dnes je však odlišná. "Ministerstvo rozhoduje o stanovení či změnách území, ale činí tak na návrh těžebních organizací, což jsou soukromé společnosti. Ministerstvo však musí vycházet z pokladů a analýz aktuálního stavu území, které provádějí právě soukromé těžební firmy," uzavřela Seitlová s tím, že ministr životního prostředí se ztotožnil s jejím názor, avšak bez změny systému horního práva a hornictví se problém nevyřeší.

Lenka Horáková, foto: archiv úřadu ombudsmana

Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  7  8
  91011121415
16171819202122
232425262829
30      
Nejbližší akce
27.09. Večer s kytarou ve Vinném sklípku ..
05.10. Drakiáda BOŘITOV 2019..
24.10. Agadir uvádí... Adam Borzič..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN