Helios

Vládní reformy znevýhodní ženy, píše Nesehnutí premiérovi

Brno, 16. září 2011 (MEDIAFAX) - Více než 600 lidí zatím podepsalo otevřený dopis brněnské aktivistické organizace Nesehnutí adresovaný vládě České republiky. Dopis se snaží upozornit na dopady vládních reforem na ženy, které budou plánovanými rozpočtovými škrty kabinetu údajně postiženy více než muži.

Podle Kristýny Pešákové z organizace Nesehnutí jsou dopady vládních reforem na ženy odlišné od dopadů na muže. Reformy se totiž dotknou zejména oblastí školství, zdravotnictví či sociální sféry, což jsou oblasti, kde jsou podle genderových aktivistek už nyní ženy znevýhodněny.

"Znevýhodněny budou například matky malých dětí, které v současnosti mají jen omezenou možnost při rodičovské dovolené pracovat, protože ve školkách není dostatek míst. A když nemají příjem, mohou těžko splácet případnou půjčku na studium či spořit na důchod," tvrdí Pešáková. To podle ní může vést k dalšímu snížení porodnosti vysokoškolsky vzdělaných žen.

Těžká bude podle aktivistů rovněž budoucí situace samoživitelek. "Podíl rodin s jedním rodičem - v drtivé většině případů s matkou - je ve společnosti dvacetiprocentní a pravděpodobně bude stoupat. Jejich situaci ještě zhoršuje zrušení sociálního příplatku pro rodiče, který využívalo šestapadesát ze sta samoživitelek," řekla Pešáková.

"Chystaná sleva na daních pro rodiče, kteří platí za hlídání předškolních dětí, se týká pouze těch rodin, ve kterých pracují oba rodiče, samoživitelky nebudou moci tuto úlevu využít," doplnila aktivistka Kristýna Rytířová.

Brněnští Nesehnutí se podle ní snaží otevřeným dopisem upozornit kabinet Petra Nečase (ODS) na situaci, ve které je reformami postižena jedna skupina obyvatel více než jiná. Otevřený dopis podepsalo během necelých čtyř měsíců více jak 600 lidí, kteří s údajnou vládní diskriminací žen nesouhlasí.

Jiří Nováček

Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  71011
121314161718
192021232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Šalina 300x250