V Brně začal 11. ročník Týdne lidských práv

Brno, 5. prosince 2013 - Až do 10. prosince bude v Brně probíhat již 11. ročník brněnského festivalu Týden lidských práv. Celá akce se uskuteční u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv, který připadá každoročně na 10. prosince. Hlavním cílem organizátorů festivalu je prostřednictvím filmových projekcí, tematického čtení, hudebních vystoupení nebo interaktivních workshopů upozornit na upozaďování tématiky lidských práv.

Lidska prava

Festival proběhne v několika blocích. Zahájen byl ve středu 4. prosince v zaplněném kině Art filmovou projekcí dokumentu Ptáčata. Tento dokument se řadí k filmové přehlídce, kterou představí v rámci Týdne lidských práv festival NAIFF. „NAIFF je první a jediný český festival dokumentárních filmů o domorodých lidech. Festival se pokouší divákům představit dnešní život domorodých lidí prostřednictvím dokumentárních filmů, přednášek a diskusí.“ říká Václav Pecl, organizátor již pátého ročníku festivalu. Mezi promítanými filmy jsou dále například Ctít dohody režiséra Erica Beckera, či Nukleární divoch režiséra Adama Horowitze.

V rámci festivalu proběhne také série diskuzí a přednášek. Zástupci Ligy lidských práv promluví o monitorování lidských práv ve zdravotnictví. Cílem je nalézt odpověď na otázky: Co se děje v nemocnicích, když odejde návštěva? Kdo kontroluje, že je s pacienty zacházeno důstojně a že je respektována jejich svobodná volba?

I letos se návštěvníci budou moci díky Amnesty International Brno účastnit maratonu psaní dopisů vězňům svědomí. Unikátní projekt Živá knihovna umožní zájemcům a zájemkyním vyzkoušet si, jaké je to stanout tváří v tvář svému vlastnímu předsudku či stereotypu. “Živá knihovna se vyznačuje tím, že knihami v ní jsou reální lidé a informace čtenáři a čtenářky nezískávají čtením, ale dialogem s těmito „živými knihami". Tento rok se můžete setkat s muslimem, lesbou, komunistou či Romkou.“ představila Živou knihovnu Radka Vejrychová z NESEHNUTÍ.

Na programu jsou dále hudební vystoupení nebo tematické čtení.

Na organizaci festivalu se kromě NESEHNUTÍ podílí Amnesty International, UWIP - NAIFF, Liga lidských práv, Muzeum romské kultury, Centrum pro lidská práva a demokratizaci, Azylový dům Magdalenium, Sdružení rodičů pro férovou školu, Společenství Romů na Moravě nebo platforma Blokujeme!

(red)


Související články:

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF