V Brně začne Týden lidských práv, napište věznitelům nespravedlivě odsouzených

Brno, 6. prosince 2012 – V neděli 9. prosince začne v Brně festival Týden lidských práv. V jeho rámci budou pro veřejnost připraveny výstavy, divadelní představení, koncerty a diskuze se společným tématem dodržování lidských práv, a to jak na mezinárodní, tak české úrovni. Cílem festivalu je upozornit na to, že i po 64 letech od přijetí Všeobecné deklarace lidských práv jsou lidská práva stále odsouvána na vedlejší kolej a to jak ve veřejné tak i v osobní sféře. Festival, který vyvrcholí 15. prosince se koná u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv, informovala Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi.

Vezeni-vezen-mrize

„Festival ukáže možnosti, jak se zapojit a přispět k důslednějšímu dodržování lidských práv. Veřejnost se bude moci například zapojit do podpory nespravedlivě vězněných nebo se něco dozvědět o životě migrantů a migrantek v České republice," uvedla k festivalu Hana Syslová z pořádající organizace Nesehnutí. V rámci Mediálního kladiva pořádaného Kabinetem multikulturní výchovy PedF MU se návštěvníci dozví, jak se vypořádat s vlivem médií na náš život. Interaktivní divadelní technika Divadla fórum divákům umožní ovlivňovat situace v příběhu a měnit děj.

Návštěvníci festivalu budou mít příležitost mluvit s živými knihami, shlédnout představení Divadla Feste, napsat dopis těm, kteří mají na svědomí trýzeň a mučení vězňů svědomí či nespravedlivě odsouzených, nacházet souvislosti mezinárodního obchodu na interaktivní výstavě, zajít si na koncert skupiny Cirkus Cermaque, diskutovat o podobách rasismu nebo se podívat na originální grafické ztvárnění příběhů migrantů a migrantek. „Program je velmi pestrý, zahrnuje divadelní představení, besedy, výstavy, ale i workshopy pro dospělé nebo rodiče s dětmi. Většina akcí se koná v češtině, ale Živá knihovna a vystoupení Divadla Feste jsou přizpůsobeny jak pro česky tak i anglicky mluvící publikum," doplnila k programu Vendula Švecová, dobrovolnice ze spolupořádající organizace NaZemi.

Festival se bude odehrávat na několika místech, například v Domě umění, na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v nově otevřené kavárně Tři ocásci. Týden lidských práv se zároveň uskuteční také na brněnských středních školách. Nevládní nezisková organizace NaZemi, nezávislé sociálně ekologické hnutí (Nesehnutí) a Muzeum romské kultury připravily pro studenty workshopy zaměřené na multikulturní tématiku a lidská práva.

Během celého festivalu mohou návštěvníci na jednotlivých akcích podepsat petice za adoptivní vězeňkyni Amnesty Internetional Brno Chen Zhenping a běloruské vězně svědomí. Chen Zhenping byla zadržena čínskou policií v srpnu 2008 za praktikování duchovního učení Falun Gong, které je založené na tradičním čínském dýchání a meditačních cvičeních. Ve vězení je podrobována pravidelnému bití, násilné intoxikaci drogami a elektrickým šokům na citlivých částech těla.

Podrobný program festivalu najdete na www.tlpbrno.cz.

Zdroj: NaZemi


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události