V Brně začne Týden lidských práv, napište věznitelům nespravedlivě odsouzených

Brno, 6. prosince 2012 – V neděli 9. prosince začne v Brně festival Týden lidských práv. V jeho rámci budou pro veřejnost připraveny výstavy, divadelní představení, koncerty a diskuze se společným tématem dodržování lidských práv, a to jak na mezinárodní, tak české úrovni. Cílem festivalu je upozornit na to, že i po 64 letech od přijetí Všeobecné deklarace lidských práv jsou lidská práva stále odsouvána na vedlejší kolej a to jak ve veřejné tak i v osobní sféře. Festival, který vyvrcholí 15. prosince se koná u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv, informovala Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi.

Vezeni-vezen-mrize

„Festival ukáže možnosti, jak se zapojit a přispět k důslednějšímu dodržování lidských práv. Veřejnost se bude moci například zapojit do podpory nespravedlivě vězněných nebo se něco dozvědět o životě migrantů a migrantek v České republice," uvedla k festivalu Hana Syslová z pořádající organizace Nesehnutí. V rámci Mediálního kladiva pořádaného Kabinetem multikulturní výchovy PedF MU se návštěvníci dozví, jak se vypořádat s vlivem médií na náš život. Interaktivní divadelní technika Divadla fórum divákům umožní ovlivňovat situace v příběhu a měnit děj.

Návštěvníci festivalu budou mít příležitost mluvit s živými knihami, shlédnout představení Divadla Feste, napsat dopis těm, kteří mají na svědomí trýzeň a mučení vězňů svědomí či nespravedlivě odsouzených, nacházet souvislosti mezinárodního obchodu na interaktivní výstavě, zajít si na koncert skupiny Cirkus Cermaque, diskutovat o podobách rasismu nebo se podívat na originální grafické ztvárnění příběhů migrantů a migrantek. „Program je velmi pestrý, zahrnuje divadelní představení, besedy, výstavy, ale i workshopy pro dospělé nebo rodiče s dětmi. Většina akcí se koná v češtině, ale Živá knihovna a vystoupení Divadla Feste jsou přizpůsobeny jak pro česky tak i anglicky mluvící publikum," doplnila k programu Vendula Švecová, dobrovolnice ze spolupořádající organizace NaZemi.

Festival se bude odehrávat na několika místech, například v Domě umění, na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v nově otevřené kavárně Tři ocásci. Týden lidských práv se zároveň uskuteční také na brněnských středních školách. Nevládní nezisková organizace NaZemi, nezávislé sociálně ekologické hnutí (Nesehnutí) a Muzeum romské kultury připravily pro studenty workshopy zaměřené na multikulturní tématiku a lidská práva.

Během celého festivalu mohou návštěvníci na jednotlivých akcích podepsat petice za adoptivní vězeňkyni Amnesty Internetional Brno Chen Zhenping a běloruské vězně svědomí. Chen Zhenping byla zadržena čínskou policií v srpnu 2008 za praktikování duchovního učení Falun Gong, které je založené na tradičním čínském dýchání a meditačních cvičeních. Ve vězení je podrobována pravidelnému bití, násilné intoxikaci drogami a elektrickým šokům na citlivých částech těla.

Podrobný program festivalu najdete na www.tlpbrno.cz.

Zdroj: NaZemi


Související články:

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF