Brněnský muslim viní pražského kazatele islámu z náboženské nesnášenlivosti

Brno, 15. září 2011 (MEDIAFAX) - Český muslimský aktivista a vydavatel Lukáš Lhoťan podal ve čtvrtek na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně oznámení na duchovního islámské nadace v Praze Samera Shehadeha pro podezření z podpory a schvalování terorismu a podpory hnutí směřujících k porušování práv a svobod člověka.

Muslim

Samer Shehadeh je příležitostným duchovním Islámské nadace v Praze. Naposledy kázal v tamní měšitě koncem června, je místopředsedou Muslimské obce v Praze, několik let strávil na školení v Saudské Arábii.

Lhoťan ve čtvrtek řekl, že se domnívá, že pražský kazatel svými výroky podporuje náboženskou nesnášenlivost a terorismus. V rozhovoru pro Lidové noviny například podle něj prohlásil, že izraelské civilní obyvatelstvo neexistuje. "Veškeré izraelské obyvatelstvo jsou vojáci. Útoky Palestinců v Izraeli jsou ospravedlnitelné, neboť Izraelci vzali Palestincům území, napadli je, vyvražďují palestinské obyvatelstvo. A je jim jedno, jestli mezi oběťmi jsou ženy, děti nebo ti, kteří atentáty spáchali. A vraždí hromadně. Podívejte se na útoky proti uprchlickým táborům i další masakry. Skutečný terorismus páchá izraelská armáda, jde o terorismus státní. Lidé v Palestině nemají na výběr: kdyby přestali podnikat tyto útoky (sebevražedné atentáty), poddali by se izraelské okupaci," řekl Shehadeh, který nyní káže v Islámské nadaci Praha.

Lhoťan, který dlouhodobě bojuje proti radikalismu uvnitř muslimské komunity, podala proto na pražského islamistického kazatele trestní oznámení. Kromě žalobců upozornil aktivista na dění v části pražské muslimské komunity prostřednictvím Národního kontaktního bodu pro terorismus také detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Přední český odborník na terorismus a extremismus Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity se domnívá, že případný soudní proces - pokud vůbec k němu dojde - může odhalit či nově nastavit mantinely českého práva. "Můžeme zjistit, co je v této zemi ještě povoleno a co už ne," řekl.

Podle Mareše nemá vedení českých muslimských organizací zvláštní zájem na eskalaci napětí nebo násilí mezi jejich komunitou a většinovým obyvatelstvem. "Pozoruhodné v této souvislosti ovšem je, že Shehadehovy výroky nikdo z muslimských špiček v Česku neodsoudil," řekl Mareš.

Brněnský politolog se zároveň domnívá, že názory pražského kazatele neodpovídají hlavnímu proudu myšlení zdejších islamistů. "Skupinky radikálů se u nás zřejmě vytvářejí spíše v menších modlitebnách, tam, kde nejsou pod kontrolou," připustil. Za výhodu označil, že na rozdíl od západních zemí v Česku ještě nestačila vyrůst muslimská ghetta, kde by se obyvatelstvo radikalizovalo. "Muslimská komunita je v Česku zatím decentralizovaná," řekl Mareš.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události