Novinky brněnských vinoték – prosinec 2021

Brno, 1. prosince 2021 – V prosinci vinaři vytahují esa z rukávů. Je libo Chardonnay burgunského střihu? Či bubliny v podobě punkového pet-natu, mladého frizzante či klasického sektu? A nebo odrůdu Savilon či Sauvignier Gris, víno z kaštanového sudu či z betonového tanku?

Vivat vinum 06 600x400

 

 

Chardonnay Šibeniční hora sur lie 2018 pozdní sběr - Vinařství Trpělka  Oulehla 65x243

Chardonnay Šibeniční hora sur lie 2018 pozdní sběr

Vinařství Trpělka & Oulehla
Morava, Znojemská, Dolní Kounice, Šibeniční hora
293 Kč (RAJ, U3D, U3K)

Bílé suché nefiltrované víno se 14,0 % alkoholu. Víno sytější žluté barvy, květnatého buketu s tóny pistácií a ušlechtilého dřeva. V chuti výraz žlutého melounu a máslových sušenek. Upoutá rafinovaná pevná struktura s minerální dochutí. Víno zrálo 12 měsíců na jemných kalech. Část vína byla školena na barikových sudech. Výsledkem je velké víno burgundského stylu s potenciálem dalšího zrání. Doporučeno ke štědrovečerní večeři, k tučnějším terinkám s houbami, grilovaným krevetám či k uzeným ovčím sýrům.

PET NAT brut nature 2014 - SPIELBERG CZ 67x231

PET NAT brut nature 2014

SPIELBERG CZ
Morava, Slovácká podoblast, Archlebov
180 Kč (PEA)

PET-NAT je přirozeně šumivé, jemně zakalené víno, které je uzavřeno korunkovým uzávěrem. Každá lahev obsahuje vlastní kvasinky, které jsou součástí výroby. Kupáž je složena z odrůd Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský a Pinot Blanc. Víno se vyznačuje jemným perlením, vůně je elegantní, nazrálá s vůní rozinek, sušenky, medu a lipového projevu. Zbytkový cukr 0,9 g/l, kyseliny 7,4 g/l, alkohol 12,0 %.

Müller Thurgau frizzante 2021 moravské zemské víno - Vinařství Vajbar 64x234

Müller Thurgau frizzante 2021 moravské zemské víno

Vinařství Vajbar
Morava, Velkopavlovická podoblast
169 Kč (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

Dotek svěžesti, slunce a přírody. Jemné perlení frizzante Müller Thurgau zvýrazní mládí a svěžest vína, opulentní zbytkový cukr přitáhne svou oblostí a hebkostí, svěží mladistvá kyselina v závěru vtáhne zpět do hry. Navíc je k nasycení vína použit přírodní CO2, který vznikl při kvašení hroznů. Barva je bledě zlatá. Vůně je velmi bohatá, přináší tóny kvetoucích stromů, letního ovoce, jemného koření. V závěru meloun Galia a dýňová marmeláda. Chuť je hladká, mazlivá, od počátku nasládlá. Najdeme v ní všechny tóny vůně, které v dlouhém závěru příjemně osvěžuje červený grep. Doporučeno k cheese cake s mangem.

Blanc de Blanc extra brut 2009 - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 66x236

Blanc de Blanc extra brut 2009

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava
797 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Crémagne Blanc de Blanc odrůd Chardonnay, Pinot Blanc a Ryzlink vlašský je připraven klasickou metodou kvašením v láhvi s více jak jedenáctiletým zráním na kvasničních kalech při konstantní teplotě a bez denního světla. Nazrálý cereální buket se žlutým kandovaným ovocem doprovází jemné autolýzové vanilkovo-karamelizované tóny se zavařenými žlutými rynglemi a pálavskou mineralitou v závěru. Alkohol je 12,5 %. K marinovaným divokým krevetám s citrusy, lososovému tataráčku s bylinkami a limetkou nebo mořskému vlku s bílým chřestem, liškami a mangovou majonézou.

Ryzlink vlašský WAVE Beton 2020 pozdní sběr - Vinařství LAHOFER 64x241

Ryzlink vlašský WAVE Beton 2020 pozdní sběr

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast, Dyjákovice, Vinohrady
290 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Bílé suché víno s 13,0 % alkoholu, 0,1 g/l zbytkového cukru a 5,0 g/l kyselin. Víno nazrávalo 9 měsíců v betonovém tanku a je prvním takto školeným vínem vinařství. Medově zlatá barva, vůně se postupně rozvíjí od tónů čerstvé slámy a lískového oříšku po aroma kandovaného exotického ovoce doplněné o líbeznou medovost. V chuti se harmonicky snoubí odrůdovost Ryzlinku vlašského s minerálním charakterem získaným právě ležením v tanku z neupraveného betonu, které navíc vínu dodává mohutnější a bohatší tělo.

Veltlínské zelené DNA Kaštan 2019 moravské zemské víno - Vinařství HANZEL 58x261

Veltlínské zelené DNA Kaštan 2019 moravské zemské víno

Vinařství HANZEL
Morava, Znojemská podoblast
290 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Bílé suché víno s 12,0 % alkoholu, 5,3 g/l zbytkového cukru, 21,6 °NM cukernatost hroznů při sběru a 6,7 g/l kyselin. Veltlínské zelené zušlechtěné osmnáctiměsíčním ležením v sudu z kaštanu jedlého upoutá už svojí jiskřivou zlatozelenou barvou. Zrání na kaštanovém dřevě vtisklo charakteristické lehce kořenité a pepřnaté vůni veltlínu znamenitý mandlový výraz doplněný o tóny jedlých kaštanů a marcipánu. Obdobný projev doprovází i plnou, mohutnou a kořenitou chuť vína.

 

Savilon 1824 2019 moravské zemské víno - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x261

Savilon 1824 2019 moravské zemské víno

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Znojemská podoblast, Hostěradice, Volné pole
198 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Buket jarní květeny s dotekem kručinky, citronové trávy a čerstvých limetek doprovází v chuti dropsové tóny bílého rybízu, šťavnatých citrusů s kandovaným ovocem v závěru. K mořskému vlku s bílým chřestem, liškami a holandskou omáčkou. Ideálně kombinuje i s polotvrdými a tvrdými zrajícími sýry. Suché víno s 12,5 % alkoholu.

Sauvignier Gris 2021 moravské zemské víno - Vinařství Ing. Vojtěch Pazderka 60x248

Sauvignier Gris 2021 moravské zemské víno

Vinařství Ing. Vojtěch Pazderka
Morava, Mikulovská podoblast, Bulhary, Na Pískách
165 Kč (KAR)

Ryzlink rýnský má lehce kořeněné a ovocné tóny a má harmonický poměr kyselinky a zbytkového cukru. Doporučeno k letnímu posezení s přáteli a ke grilovaným jídlům a kvalitním sýrům. Polosuché bílé víno s cukernatostí hroznů 21,0 °NM, 11,5 % alkoholu, 10,7 g/l zbytkového cukru a 5,3 g/l kyselin.

Muškát moravský Melleus 2020 pozdní sběr - Rodinné vinařství Košut 60x254

Muškát moravský Melleus 2020 pozdní sběr

Rodinné vinařství Košut
Morava, Slovácká podoblast, Moravská Nová Ves, Stará hora
195 Kč (KAR)

Polosladké bílé víno s 9,5 % alkoholu, 37,3 g/l zbytkového cukru a 5,3 g/l kyselin. Víno je velmi jemné barvy se žlutozlatými odlesky, s příjemně nasládle lehkou květnato-muškátovou vůní. V chuti je víno sladké s medovými tóny s pozadím sladkého grepu, angreštu a velmi jemňulinkou citrusovou kyselinkou. Doporučeno k moučníkům, sladkým dezertům a letnímu osvěžení.

  • Zlatá medaile – Weinparade Poysdorf 2021 (Rakousko)
  • Stříbrná medaile – GRAND PRIX VINEX 2021 (Valtice)

 

Pálava 1824 2019 výběr z hroznů - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x264

Pálava 1824 2019 výběr z hroznů

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Goldhamer
265 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Hrozny pochází z integrované produkce z vinice s regulovanou sklizní. Víno je připraveno kontrolovanou fermentací v nerezových nádobách a 600 litrových dubových sudech. Buket přezrálého pomela a žlutého melounu doprovází dezertnost kandovaných citrusů, liči s pálavskou kořenitostí v závěru. K čerstvému tropickému ovoci, foie gras s meruňkovým džemem nebo zrajícím sýrům s oranžovým povrchem. Víno je sladké, s 11 % alkoholu.

Rulandské modré 2020 pozdní sběr - Vinařství WALDBERG 63x242

Rulandské modré 2020 pozdní sběr

Vinařství WALDBERG
Morava, Znojemská podoblast, Vrbovec, Lampelberg
200 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Červené suché víno s 12,0 % alkoholu, 0,3 g/l zbytkového cukru a 5,4 g/l kyselin. Víno sytě rubínové barvy. Ve vůni i chuti převládají tóny lesního ovoce, višní a kávové čokolády. Chuť je plná a extraktivní, s jemnou tříslovinou a dochutí připomínající sladkou papriku.

Cuvée Viktorie barrique reserva 2018 výběr z hroznů 2018 - Rodinné vinařství Štěpánek 64x250

Cuvée Viktorie barrique reserva 2018 výběr z hroznů 2018

Rodinné vinařství Štěpánek
Morava, Velkopavlovická podoblast, Velké Pavlovice, Nadzahrady
389 Kč (KAR)

Červené cuvée odrůd Merlot a Dornfelder s 12,5 % alkoholu, 0,1 g/l zbytkového cukru a 4,8 g/l kyselin. Název vína nese jméno druhorozené dcery Petra Štěpánka. Víno zrálo více než rok v barrique sudech a krásně dozrává dále i v láhvi. Ve vůni převažují ovocné tóny doplněné dřevem a kávou, v chuti lze najít stopy nasládlých višní v hořké čokolády a v dochuti praženou kávu s mohutným projevem tříslovin ze dřeva.

Degustační set pre mojeho

Degustační set pre mojeho - Rodinné vinařství Vican 280x159

Rodinné vinařství Vican
Morava, Mikulovská, Mikulov
599 Kč / 6× 0,25 l (VGA)

Dárkový degustační set šesti lahví přívlastkových vín o objemu 250 ml. Obsahuje:

  • Ryzlink rýnský 2018 výběr z hroznů, suché
  • Chardonnay 2020 pozdní sběr, polosuché
  • Merlot rosé 2020 kabinetní víno, suché
  • Rulandské modré rosé 2020 pozdní sběr, polosuché
  • Frizzanté rosé 2020 perlivé, polosuché
  • Merlot moravský dub 2019 pozdní sběr, suché

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – prosinec 2021

BOR – Borgo Shop
KAR – Vinárna U Karafy
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
PEA – Don Pealo
PER – Vinotéka Perkmistr
RAJ – Farmářská prodejna na Ráječku
ROU – Vinotéka Roučí
U3D – u3deci
U3K – Vinotéka U Tří knížat
UZM – Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUD – Vinárnička u Divadla
VUR – Vinotéka u Romana
VVI – Vinotéka Vínovín

Více v: Přehled brněnských vinoték


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...