Šampionem Grand Prix Vinex se stal Merlot z vinařství Štěpán Maňák

Valtice, 30. dubna 2021 – Ve dnech 28. a 29. dubna se v Národním vinařském centru ve Valticích uskutečnilo odborné hodnocení letos již 28. ročníku mezinárodní soutěže vín Grand Prix Vinex. Šampionem se stalo červené víno Merlot barrique 2018 výběr z hroznů z vinařství Štěpán Maňák ze Žádovic na Kyjovsku.

Šampionem Grand Prix Vinex se stal Merlot z vinařství Štěpán Maňák 600x400

Letos se soutěže zúčastnilo rekordních 1053 vzorků vín od 176 vinařství z 12 vinařských zemí. Nejvíce vín (779) bylo samozřejmě z České republiky, dále Slovenska (147), Maďarska (45), Rakouska (28), Německa (22) a Itálie (16). Zastoupení měla ale také vína z Francie (4), Jihoafrické republiky (4), USA (3), Makedonie (3), Argentiny (1) a Moldávie (1).

Stejně jako v loňském roce si i letos vedl nejlépe vinař Štěpán Maňák. Obhájil tak loňské vítězství, kdy se šampionem stal jeho Sauvignon 2019, pozdní sběr a letos uspěl pro změnu s červeným vínem Merlot barrique 2018 výběr z hroznů. Víno pochází z vinařské oblasti Morava, podoblasti Slovácké, z obce Hýsly, viniční trati Hýselská hora.

"Tento Merlot má tmavě rubínovou barvu, vůně je ovocná, lehce vanilková, chuť je plná, čokoládová, sametová. Víno zrálo 12 měsíců ve francouzských barikových sudech," popisuje vítězné víno majitel vinařství Štěpán Maňák.

Dále byli vyhodnoceni vítězové kategorií, nejlepší kolekce, nejlépe hodnocené víno člena Svazu vinařů ČR a národní vítězové pro země, které přihlásily minimálně 10 vín.

Šampionem Grand Prix Vinex 2021 se stal Merlot z vinařství Štěpán Maňák 600x400

 

Šampion a vítězové kategorií

Kategorie A1: Bílá vína suchá – vítěz kategorie
Ruladské šedé 2019 výběr z hroznů – Vican rodinné vinařství / Farma Pálava, s.r.o., ČR

Kategorie A2: Bílá vína polosuchá – vítěz kategorie
Ryzlink rýnský 2018 výběr z hroznů – Vinné sklepy Skalák / Ing. Leona Šebestová, ČR

Kategorie A3: Bílá vína polosladká – vítěz kategorie
Rulandské šedé 2020 pozdní sběr – ANNOVINO VINAŘSTVÍ LEDNICE s.r.o., ČR

Kategorie B1: Růžová vína (vč. klaretů) suchá – vítěz kategorie
Cabernet Sauvignon rosé 2020 akostné odrodové víno – Ján Janušík, Slovensko

Kategorie B2: Růžová vína (vč. klaretů) ostatní – vítěz kategorie
Cabernet Sauvignon rosé 2019 akostné odrodové víno – Ján Janušík, Slovensko

Kategorie C1: Červená vína suchá – vítěz kategorie a celkový šampion soutěže
Merlot barrique 2018 výběr z hroznů – vinařství Štěpán Maňák, ČR

Kategorie C2: Červená vína ostatní – vítěz kategorie
Burlesque Zinfandel 2018 – vinařtví Boutinot USA, dovozce Adveal s.r.o.

Kategorie D: Vína přírodně sladká – vítěz kategorie
Tokajský výběr 5 putňový 2013 – Anna Nagyová – ZLATÝ STRAPEC, Slovensko

Kategorie E1: Perlivá vína – vítěz kategorie
Rosecco Frizzante 2020 Perlwein Landwein – Weingut Familie Schulz, Rakousko

Kategorie E2: Šumivá vína (sekty) – vítěz kategorie
Grandioso extra brut reserva 2016 jakostní šumivé víno s.o. – CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s., ČR

Cenu za nejlepší kolekci získalo vinařství Jaroslav Buriánek z Valtic.

Podrobné výsledky budou dostupné na webu soutěže.

Grand Prix Vinex 600x400

 

Grand Prix Vinex 2021

"V letošním ročníku soutěže nás mile překvapila a hlavně potěšila rekordní účast, která je o více než 300 přihlášených vín větší než ta loňská, taktéž rekordní. Grand Prix Vinex se tak stalo největší mezinárodní soutěží co do dopočtu hodnocených vzorků, ale i vinařství na území České republiky," sdělil Pavel Krška, ředitel soutěže a dodal: "Dlouhodobým cílem soutěže je, aby byla etalonem kvality a profesionality při hodnocení soutěží vín alespoň v ČR. Proto má soutěž dokonce přísnější limity pro získání jednotlivých ocenění, než jsou doporučené limity dle národních standardů pro soutěže vín."

Medaile jsou udělovány dle dosaženého bodového hodnocení. Stříbrnou medaili získala vína s min. 84 body, zlatou s min. 87 body a velkou zlatou s min. 90 body. Vína hodnotily komise špičkových degustátorů na platformě počítačového hodnoticího systému ELWIS, vyvinutého Národním vinařským centrem. Samozřejmostí pak byla přísná hygienická opatření včetně testování všech účastníků hodnocení.

Nejvíce zastoupenou odrůdou mezi bílými víny byl Ryzlink rýnský (81), mezi červenými pak Frankovka (37) a Cabernet Sauvignon (36). Největšího počtu vín pak dosáhly ročníky 2020 (531), 2019 (282) a 2018 (129). Přihlášeny ale byly i raritní archivní ročníky 2005, 2007 a 2010 (všechno po jednom vzorku).

„Champion“, nejlépe hodnocená kolekce a vítězové kategorií získávají prestižní ceny v podobě cen dle návrhu Jiřího Mately, žáka světoznámého designéra Bořka Šípka. Výrobce vína s titulem "Champion" obdrží profesionální chladicí vinotéku od partnera soutěže, firmy Thermotechnika Bohemia, a přihlašovatel nejlepší kolekce získá vysokotlaký čistič od dalšího partnera soutěže, firmy Kärcher.

Grand Prix Vinex je tradiční mezinárodní soutěží vín, kterou organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s akciovou společností Veletrhy Brno a Svazem vinařů ČR a s podporou Vinařského fondu. Cílem soutěže je na vysoké profesionální úrovni každý rok ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu. Záštitu nad 28. ročníkem mezinárodní soutěže vín Grand Prix Vinex převzali ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc., hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Na odbornou hodnotící část soutěže tradičně navazuje veřejná ochutnávka soutěžních vín na brněnském výstavišti. V letošním roce je vzhledem k epidemické situaci tato možnost zatím nepotvrzena.

Více o soutěži na www.grand-prix-vinex.cz


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...