Svatomartinská vína jinak – to je Festival otevřených sklepů na Hustopečsku

Brno/Hustopečstko, 16. listopadu 2012 – V neděli 11. listopadu proběhlo v městech i obcích na Moravě i v Čechách slavnostní otevření letošních Svatomartinských vín – tradiční akce, která si našla během několika let tisícovky příznivců po celé České republice. Kromě ní se ale Svatomartinská vína budou chutnat i na dalších akcích během celého měsíce listopadu.

vino_ochutnavka

Jednou z nich je i Festival otevřených sklepů, který již dobře znají všichni milovníci vína a jižní Moravy. Na putovní akci, kterou Nadace Partnerství tentokrát pořádá 17. a 18. listopadu v pěti obcích na Hustopečsku, přijíždí pravidelně 1500 návštěvníků z celé České republiky, aby se osobně seznámili s moravskými vinaři a poznali vinařskou historii a kulturu na vlastní kůži.

„Festival se během těch čtyř let stal vyhledávanou a uznávanou akcí zejména proto, že každý z festivalů nabízí něco jiného. Nejenom, že pokaždé představujeme zároveň 4-5 různých obcí z jiné vinařské podoblasti, ale také pokaždé v jiném ročním období a s jinými víny,“ říká Juraj Flamik, ředitel festivalu. Festival otevřených sklepů během čtyř let představil celkem více jak 200 vinařů a 40 vinařských obcí. „Tentokrát se poprvé objevíme na Hustopečsku, konkrétně v Hustopečích, Rakvicích, Zaječí, Starovicích a Přítlukách, a na návštěvníky čekají nejenom mladá Svatomartinská vína z ročníku 2012,“ doplňuje Flamik.

DOPORUČUJEME: Přehled Svatomartinských vinařských akcí na jižní Moravě

Svatomartinský Festival otevřených sklepů nabídne přehlídku vín od 32 vinařů, mezi kterými vyčnívají známá vinařství, jako je Vinselekt Michlovský, který se pyšní cenou pro nejlepší vinařství v roce 2009, nebo Vinařství U Kapličky, jehož vína se nedávno dostala i do uznávané publikace 1000 Vins du Monde – 1000 nejlepších vín světa. „Návštěvníci ale nepřijíždějí pouze kvůli velkým vinařům. Kořením festivalu jsou totiž právě ti malí – s jejich víny nemají příliš velikou možnost se setkat jinde než právě přímo v jejich sklepech,“ dodává Flamik. Vedle dalších známých vinařství jako je Réva Rakvice nebo PROQIN se tak milovníkům vína představí například i vinařství Trčka, vinařství Jurák a syn nebo vinařství Klobása.

Největší nabídka je v samotných Hustopečích, kde své sklepy otevře hned 12 vinařství – většina z nich v historické vinařské sklepní ulici Na Hradbách. V Rakvicích se otevře deset sklepů, Starovicích pět, Zaječí čtyři a v Přítlukách návštěvníky přivítá jediné Vinařství Přítluky.

„Hustopečsko bývalo kdysi vinařským centrem Moravy a v posledních letech vlastně obnovuje svoji bývalou slávu. Je to vyhlášený vinařský region a já se těším zejména na Modré Portugaly a na ryzlink vlašský – to jsou takové typické odrůdy tohoto regionu,“ doplňuje Juraj Flamik.

„Neoddělitelnou součástí festivalu je vždy i jeho doprovodný program, který uspokojí nejen fanoušky folklorní hudby, ale také milovníky dobrého jídla,“ vysvětluje tiskový mluvčí festivalu Martin Gillár s tím, že jedním z cílů festivalu je i odhalovat taje snoubení dobrého vína a jídla. „Réva Rakvice například chystá, jak jinak, Svatomartinské menu doplněné 10 vzorky vín, ve Vinselekt Michlovský zase návštěvníci ,nahlédnou‘ svými chuťovými buňkami do privátního archivu a v kombinaci vín z řady Vinum Palaviense a Chateau Dowina si mohou vychutnat speciality v duchu slow food.“

Kromě toho zvou organizátoři i na do vinařství PROQIN, kde se představí Kamil Prokeš, mistr České republiky v Sabrage, cimbálku a folklor si návštěvníci vychutnají v podání mužáckého sboru Šatavan, kapely Eliška nebo cimbálky Ladislava Švidroně. U Samsonů zase vystoupí harmonikář Tomáš Zach a připravena je i netradiční soutěž „Vytáhni štupr a vyhré“. Již tradičním pořadem jsou Ženy a víno, tentokrát s podtitulem Námluvy. „Návštěvnicím poodhalíme, jak to vypadá, když se namluví odrůda s odrůdou a zplodí svého potomka,“ prozrazuje Eva Kloudová ze sdružení Moravských vinařek.


FESTIVAL OTEVŘENÝCH SKLEPŮ – SV. MARTIN NA HUSTOPEČSKU
Kdy: 17. a 18. listopadu 2012
Kde: Hustopeče, Rakvice, Zaječí, Přítluky a Starovice
Přijeďte objevit Hustopečsko, někdejší centrum vinařství na Moravě, které znovu obnovuje svoji bývalou slávu. Týden po Svatém Martinovi vám nabídnou mladá vína ročníku 2012 i skvělá vína z předešlého roku tak známá vinařství, jakými jsou Vinařství Michlovský, Réva Rakvice nebo Vinařství Pod Kapličkou, i desítky dalších sklepů středních i malých vinařů. S festivalem poprvé ochutnáme zdejší Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Modrý Portugal, vína ověnčená mnoha cenami z domácích i zahraničních soutěží vín.

Podzimní festival začíná oficiálně v sobotu 17. listopadu, sklepy se otevřou od 10.00 do 21.00. V neděli pak pokračuje od 10.00 do 15.00, po oba dva dny s možností nákupu vín. V programu festivalu opět nebude chybět delikátní gourmetské menu s místními víny, servírované nejlepšími kuchaři v místních restauracích i přímo ve sklepech. Informace o kulturním programu, možnostech výhodného ubytování a festivalové kyvadlové dopravě najdete na www.otevrenesklepy.cz.  

Vstupenky v e-shopu Nadace Partnerství nebo v síti Ticketstream, objednávky pro skupiny telefonicky na čísle 515 903 113.

Více informací: www.otevrenesklepy.cz

Zdroj: Nadace Partnerství, ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články: