Jaká budou letošní Svatomartinská vína?

Valtice, 31. října 2012 – Ve specializované pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích proběhlo první kolo hodnocení Svatomartinských vín ročníku 2012. Degustátoři byli po samotných vinařích vůbec prvními, kdo měl příležitost ochutnat a posoudit kvalitu letošního ročníku. O průběhu degustace informovalo Národní vinařské centrum.

svatomartinske_NVC

„Müller Thurgau bude svěží ovocný s jemně grepfruitovo-broskvovým aroma, Veltlínské červené rané potěší tóny zahradního ovoce, zralého banánu a lesního medu a Muškát moravský přinese do podzimních Svatomartinských vín nádech teplých krajů v tónech tropického ovoce, pomerančů a mandarinek s jemným muškátovým podtónem," prozradil hlavní charakteristické rysy bílých odrůd letošních Svatomartinských vín ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a organizátor hodnocení.

"V tomto roce dosáhly hrozny díky ideálnímu průběhu léta a dozrávání výjimečné jakosti, která se odrazí také v kvalitě Svatomartinských vín. Můžeme se těšit na svěží, ovocná, harmonická, příjemně pitelná bílá a růžová vína s decentní kyselinkou a jemným aromatickým profilem."

Mezi Svatomartinskými víny budou tradičně i oblíbená růžová vína. „Růžová Svatomartinská vína si letos ponesou nádech ostružin, jahodové marmelády, malin a lesního ovoce," přibližuje dále své dojmy z prvního kola hodnocení Marek Babisz. „Červená vína budou obecně hravá, příjemně ovocitá, se sametovým koncem. Vůně a chuť u odrůdy Svatovavřinecké bude připomínat čerstvě uvařená povidla, sušené ovoce či zralou višeň, odrůda Modrý Portugal zaujme tóny přezrálých hrušek, černých třešní a květin," uzavírá sommelier.

svatomartinske_hodnoceni_NVCVinaři chtějí dodat na trh rekordní počet lahví

Do prvního kola hodnocení přihlásilo 80 firem 279 vzorků, z nichž 254 splnilo kritéria a bude mít možnost používat logo Svatomartinské 2012. V prvním kole neprošlo pouze 25 vzorků, což je necelých 9 %. I to svědčí o letošním mimořádném ročníku a jeho vysoké kvalitě ale také o šikovnosti moravských a českých vinařů. „Vína, která neprošla hodnocením, zdaleka nemůžeme ve většině případů označit za vína špatná.   Už za pár týdnů se s nimi můžeme setkat v lahvích bez označení Svatomartinské a jejich pití si můžeme velmi užít. Se značkou Svatomartinské ale mají spotřebitelé spojené jisté očekávání, a proto je třeba vyřadit i dobrá vína, která však nesplňují některý z nutných charakteristických rysů Svatomartinských vín," komentoval letos nezvykle nízký počet vyřazených vzorků Babisz.

Už po prvním kole hodnocení tak vinaři získali možnost uvést na trh přes 1,835 mil. lahví, a to ještě projde hodnocením 1. listopadu dalších 152 vzorků vín od 62 vinařů. Jde však jen o celkový objem vína, který může být označen jako Svatomartinské, vždy ale záleží na vinaři, zda uvede na trh všechna vína pod touto značkou. Nicméně už teď se ukazuje, že prvotní odhad rekordního množství 2 200 000 dodaných lahví Svatomartinských vín na trh nebyl rozhodně přehnaný.

Značka „Svatomartinské" byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již poosmé společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

(red), ilustrační foto: Národní vinařské centrum


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...