Ryzlink vlašský z Vinařství Volařík se stal nejlepším vínem Mikulovska roku 2011

Valtice, 29. září 2012 – Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2011, z Vinařství Volařík získalo ocenění nejlepší víno mikulovské vinařské podoblasti. V rámci Národní soutěže vín o tom rozhodla odborná porota. Nejlepším červeným vínem podoblasti se stal Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2011 Štěpána Maňáka. Nejlepší kolekci do soutěže přihlásilo Vinařství Mikrosvín Mikulov. Soutěže se účastnilo celkem 438 vzorků, 277 z nich degustátoři nominovali do Salonu vín. O výsledcích informovali organizátoři soutěže.

vina

Vítězný Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2011 se stal kromě Šampiona také vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín. „Těší mě, že uspěl právě jeden z našich nejprestižnějších vlašáků na Moravě. Jeho vůně připomíná čerstvě nasušené luční kvítí s dovůní silné minerality připomínající zkorodované železo, posléze mineralita přechází i do samotné chuti, v které se projevuje silným železitým dojmem s dlouhotrvající dochutí a svěží kyselinkou," popsal svého šampiona Filip Mlýnek, hlavní technolog Vinařství Volařík.

Podle Marka Babisz, který vedl hodnocení soutěže, byla kategorie bílých suchých a polosuchých vín jako již tradičně nejvíce obsazena. „Není se čemu divit. Klimatické podmínky Mikulovska jsou pro bílá suchá a polosuchá vína u nás jedinečné a zdejší Ryzlinky vlašské patří mezi světovou špičku. V této kategorii bylo letos uděleno celkem 24 zlatých, 40 stříbrných medailí, což jejich kvalitu jen potvrzuje," uvedl Babisz.

Jako nejlepší červené víno porota vyhodnotila Cabernet Sauvignon Barrique, výběr z hroznů 2011 od Štěpána Maňáka, nejlepším růžovým vínem se stalo Rulandské modré rosé, pozdní sběr 2011 společnosti Víno Lípa Mikulov, nejlepší bílé polosladké víno – Ryzlink vlašský, výběr z bobulí 2009 společnosti Vinselekt Michlovský a nejlepší sladké víno – Tramín červený, slámové víno 2008 od Sonberku. Z šumivých vín a sektů porotu nejvíce zaujal Grandioso, jakostní šumivé víno s. o. 2009 firmy Vinné sklepy Valtice. Cenu za nejlepší kolekci mikulovské vinařské podoblasti porotci udělili Vinařství Mikrosvín Mikulov.

Do Národní soutěže vín – mikulovské podoblasti bylo přihlášeno celkem 438 vzorků vín, oproti minulému roku se jedná o nárůst o více než sto soutěžících vín. Odborná komise na základě dosažených bodů udělila vedle titulů Šampiona a vítězů kategorií také 44 zlatých, 81 stříbrných a 9 bronzových medailí a 277 nominací do Salonu vín. Postupující vína z mikulovské vinařské podoblasti se dále utkají v celorepublikovém kole Národní soutěže vín, kde se sejdou s nejlepšími víny z velkopavlovické, slovácké a znojemské vinařské podoblasti a vinařské oblasti Čechy. Soutěžit se bude o postup do finále a titul absolutního Šampiona, vítězů kategorií a medaile a také o umístění v Salonu vín České republiky. V Salonu vín ČR ve Valticích pak bude sto nejlépe hodnocených vín vystaveno k ochutnání a vzdělávání o moravských a českých vínech a vinařství po celý příští rok.

Výstava všech soutěžní vín Národní soutěže vín – mikulovské podoblasti se uskuteční 7. – 9. září v rámci Pálavského vinobraní na zámku v Mikulově.

sampion_volarik1Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A - bílá vína suchá a polosuchá

Šampion a vítěz kategorie: Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2011 - Vinařství Volařík

Kategorie B - bílá polosladká

Vítěz kategorie: Ryzlink vlašský, výběr z bobulí 2009 - Vinselekt Michlovský, a. s.

Kategorie C - sladká vína

Vítěz kategorie: Tramín červený, slámové víno 2008 - Sonberk, a. s.

Kategorie D - růžová vína

Vítěz kategorie: Rulandské modré rosé, pozdní sběr 2011 - Víno Lípa Mikulov, s. r. o.

Kategorie E - červená vína

Vítěz kategorie: Cabernet Sauvignon Barrique, výběr z hroznů 2011 - Štěpán Maňák

Kategorie F – sekty s.o.

Vítěz kategorie: Grandioso, jakostní šumivé víno s.o. 2009 - Vinné sklepy Valtice, a. s.

Nejlepší kolekce

Vinařství Mikrosvín Mikulov, a. s.

Národní soutěž vín je nejvyšší a největší soutěží vín v České republice. Koná se pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu. Za mikulovskou vinařskou podoblast soutěž organizovalo Sdružením vinařů mikulovské vinařské podoblasti.


Související články:

Komentáře 

 
0 #1 Kulík 2014-02-08 13:12
Skvělí výběr zasloužení výtězové
Kategorie D
Rulandské modré rosé, pozdní sběr 2011 - Víno Lípa Mikulov

Kategorie A
Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2011 Vinařství Volařík