VUT- nakladatelství Vutium

Brno dá profesionálním sportovním klubům na sezonu 43 milionů korun

Penize-bankovky-a-minceBrno, 3. září 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský magistrát věnuje letos vrcholovým sportovním klubům a jednotlivcům 43 milionů korun. V pondělí to řekl primátor Roman Onderka (ČSSD). "Vzhledem k tomu, že vrcholový sport je součástí života města, podpořil jsem návrh finančně podpořit činnost nejvýznamnějších vrcholových brněnských sportovních klubů pro letošní sezonu tak, aby měli lidé i letos možnost v Brně vidět významná sportovní utkání v nejoblíbenějších odvětvích," řekl Onderka.

Poskytnutí dotací má podle něj pomoci sportovním organizacím vytvořit takové podmínky, "aby vrcholoví sportovci nehledali uplatnění mimo Brno a byli vzorem a motivací pro mládež". Peníze z města jsou podle něj potřebné. "Sportovní organizace totiž na základě novely zákona o loteriích, která postupně mění oblast financování sportu, přišly o významný zdroj příjmů," připomněl primátor.

Téměř 60 procent částky, kterou stát vybral z loterií a sázek, až dosud posílalo ministerstvo financí na financování sportu. Částka činila přibližně dvě miliardy korun. Město Brno letos obdrží na základě novely zíákona z loterií asi 150 milionů korun. Z této částky připadne 100 milionů korun jednotlivým městským částem.

Protože výnosy z loterií rozděluje nyní správce daní státu, městu a obcím, zasáhla změna novely zákona nejvíce oblast vrcholového sportu. Tam dříve plynulo z hazardu nejvíce peněz. Zástupci největších sportovních organizací se proto veřejně obrátili na vedení měst a obcí s žádostí, aby peníze z ministerstva financí z výtěžku z loterií a sázkových her, použily obecní reprezentace na podporu sportu tak, jak tomu bylo před přijetím novely zákona.

V každém sportovním odvětví navrhlo vedení města zastupitelstvu schválit podporu nejúspěšnějším sportovním klubům v kategoriích mužů i žen s tradiční vazbou na Brno. Zároveň se ale podle Onderky dotace dočkají i sportovní odvětví, kde družstva mužů a žen v nejvyšších soutěžích chybí, ale která mají perspektivu a zájem se do nejvyšší soutěže probojovat. "Proto je součástí dotace i podpora Jihomoravského basketbalového centra s perspektivou účasti v nejvyšší basketbalové soutěži mužů," poznamenal Onderka.

V případě výpočtu výše dotace pro jednotlivé sportovní organizace radnice částečně použila systém výpočtu uplatňovaný v oblasti dotací vrcholového sportu. Dalším významným kritériem byla podle Onderky i výše rozpočtu jednotlivých sportovních klubů uvedená v žádosti na letošní sezonu.

O definitivní podobě dotací pro brněnské vrcholové sportovce bude hlasovat městské zastupitelstvo v úterý.

Jiří Nováček

Související články:

Komentáře  

 
0 #2 j 2012-09-05 19:40
Kolik dávají na amatérský sport a sportování mládeže?
Podporovat milionáře z profesionálního sportu je něco podobného jako fond na podporu kinematografie....
Určitě má profesionální sport výrazný dopad na zdraví, vzdělanost a kulturnost obyvatelstva.
Citovat
 
 
+1 #1 svedek 2012-09-04 12:33
Vypadá to na četné citace z tiskové zprávy. A co takhle nějaké konkrétní informace o tom, které kluby nebo sporty dostaly nejvíce nebo odkaz na kompletní rozdělení? To by bylo moc práce?
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit