Zbrojovka by mohla mít nového vlastníka. Jméno zájemce zatím tají

Brno, 6. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Fotbalový klub Zbrojovka Brno by mohl ještě v této sezóně změnit vlastníka, současnému spolumajiteli klubu Romanu Prosovi se v pátek ozvala skupina českých podnikatelů, kteří projevili zájem druholigový oddíl koupit. Pros to oznámil na mimořádné tiskové konferenci. Pros odmítl sdělit jméno zájemce, ale ještě v lednu s ním zasedne ke stolu a bude jednat o případném odkupu Zbrojovky. "Jedná se o českou finanční skupinu. Jméno říct nemohu, protože kontaktován jsem byl dneska ráno. Ale vzhledem k tomu, s kým jsem mluvil, tak mohu říct, že se jedná o velmi vážný zájem o majetkový vstup do našeho klubu. Pokud se obchod povede bude to úleva," poznamenal Pros.

FC_Zbrojovka_Brno_Pros250

Spolumajitel brněnského fotbalového klubu zároveň odmítl, že by Zbrojovka byla ve ztrátě, přestože dluží hráčům i svým dodavatelům, kteří chtějí podat návrh na insolvenční řízení. "Spekuluje se o tom, že klub je předlužený, ale to je zcestná informace a hloupost. Dostali jsme se do problémů jako jiné firmy, ale naše pohledávky jsou vyšší než závazky, které splníme. Platy hráčů bychom chtěli vyřešit do deseti dnů," pravil Pros.

Bratři Roman a Stanislav Prosové jako držitelé sedmdesátiprocentního podílu dva dny před koncem minulého roku prostřednictvím internetu vyzvali k řešení současné situace Zbrojovky i zástupce města a Jihomoravského kraje. Za tento krok sklidili kritiku, protože s uvedenými politiky předtím nemluvili a nestalo se tak ani do pátku. "Prostřednictvím médií jsme byli informováni o tom, že by klubu prospěla změna vlastníka, ale nikdo nám to do očí neřekl. Takže jsme to udělali stejně. Má to pozitivní výsledek, protože se začalo jednat za účasti hejtmana Haška a šéfa družstva fanoušků Vaňka. O fotbal se někteří lidé začali zajímat víc než v minulosti," poznamenal Roman Pros, který do Zbrojovky majetkově vstoupil před osmi lety.

V té době prý klub vykazoval ztrátu 80 milionů korun. "Šli jsme do toho s elánem a pustili se do tréninkového centra, které nepostavil fotbal za své prostředky, protože jsme nechtěli zadlužit klub. Právě tréninkové centrum mládeže nám způsobilo nejvíce problémů. Tyto závazky nás nesmírně tíží. Proto jsme centrum nabídli za znalecký odhad do majetku města Brna, což by nám nesmírně pomohlo. Jenže nám bylo řečeno, že město nemá prostředky," uvedl Pros, podle něhož je současná hodnota tréninkových ploch s budovou 66 milionů korun.

V minulosti Pros podmiňoval příchod nového vlastníka fotbalového klubu pokračováním v práci s mládeží. Nyní se však na situaci dívá jinak. "Když přijde investor, nebudu mu klást podmínky, jak jsem na začátku chtěl. Není na to doba. Jsem ochoten prodat klub tomu, kdo vyřeší jednu ekonomickou záležitost, která je v řádech několika milionů korun. Získané peníze bych vzal a dal do fotbalu," slíbil spolumajitel Zbrojovky.

Současně přiznal, že při řízení klubu udělal spoustu chyb. "Zodpovědnosti se nezříkám. Ale vstup do fotbalu byl draze zaplacenou zkušeností. Kdybych je měl už tehdy, v konkrétních případech bych se choval jinak. Svůj vnitřní audit jsem si udělal a mám všechny věci srovnané. Nyní chceme, aby se našel zájemce, který by tady dělal fotbal. Jestli se nenajde, tak jsem vyčerpal všechny možnosti, aby se něco změnilo, a pokud nikdo nepřijde, tak si město Brno fotbal nezaslouží," prohlásil Pros. "Garantuji, že s hráčským potenciálem a slavným jménem, ať se kdokoliv stane vlastníkem, bude mít vynikající pozici, i kdyby měl ocas a dva rohy. Protože ten nejhorší v očích veřejnosti sedí tady," poukázal na svou osobu Pros.

V případě, že by se nový investor neobjevil, hrozíl by podle Prose Zbrojovce zánik. "Sezonu určitě dohrajeme. Není důvod, aby tomu bylo jinak. Ovšem pokud nenajdeme shodu, jak se bavit o budoucnosti brněnské kopané, může po skončení soutěžního ročníku přijít konec," připustil současný spolumajitel.

Petr Říha, foto: Roman Pros, zdroj: fczbrno.cz

Související články: