Zbrojovce hrozí soud a zánik. Prosové chtějí klub opustit

Brno, 3. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Jihomoravský hejtman Michal Hašek přijme ve středu předsedu představenstva družstva fanoušků fotbalové Zbrojovky Brno Věříme Zbrojovce Romana Vaňka. Obě strany se pokusí přispět k řešení kritické situace druholigového klubu, kterému kvůli dluhům bezprostředně hrozí vyhlášení bankrotu i zánik. Dříve slavná, nyní živořící Zbrojovka dluží statisíce korun kromě jiných i dvěma dopravním firmám. Těm došla trpělivost a připravily společný návrh na vyhlášení insolvence klubu. Firmy by měly poslat klub k soudu v nejbližších dnech, možná hodinách.

fotbal-hrac_Zbrojovky_odchazi250

Dluhy největšího fotbalového klubu ve městě přitom nikdo oficiálně nezná. Ve výroční zprávě z roku 2009 přiznává Zbrojovka roční ztrátu 49 milionů korun. Od té doby se však ztráta nejspíše ještě prohloubila, klub totiž sestoupil do druhé ligy a řada sponzorů jej přestala podporovat.

Mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková řekla, že soudcům zatím návrh na insolvenci Zbrojovky nedorazil. Je proto předčasné spekulovat, jaké by byly první kroky insolvenčního správce. "Teprve po podání insolvenčního návrhu dostane případ přidělený konkrétní soudce. Ten pak rozhoduje o veškerém dalším postupu," řekla Sedláčková.

V klubu mezitím probíhají jednání o změně majitelů. Vlastníci, bratři Stanislav a Roman Prosové, navrhli minulý týden převést 70 procent obchodního podílu do sdružení "Záchrana Zbrojovky". Na jeho hospodaření by měli kromě jiných dohlížet brněnský primátor Roman Onderka a hejtman Michal Hašek. Dosud však není jasné, kdo a za jakých podmínek by od Prosů měl většinu podílu převzít.

Politici se i proto chovají zdrženlivě a své případné konkrétní kroky či stanoviska dopředu nekomentují. Hašek však naznačil, že vzhledem k neprůhledné vlastnické struktuře klubu je pomoc veřejného sektoru více než problematická. "Dopředu říkám, že možnosti veřejného sektoru k záchraně klubu vidím jako velmi omezené, nynější majitelé budou muset hledat k financování brněnského profesionálního fotbalu především privátní partnery," řekl Hašek.

Majitelé Roman a Stanislav Prosovi zároveň zveřejnili na webových stránkách Zbrojovky prohlášení, z něhož vyplývá, že by chtěli klub, jehož většinu vlastní, opustit. Zbrojovka Brno podle nich bojuje o holou existenci a hrozí jí zánik. Pokud nepomůže město nebo kraj, jsou Prosovi jako majitelé připraveni sami na svůj klub vyhlásit konkurz. "Situace klubu je vážná a z dlouhodobého hlediska je neudržitelná, ale stále řešitelná. Pokud neproběhne zásadní změna, podáme návrh na insolvenční řízení a ukončíme chod fotbalového klubu, který nikoho nezajímá. My jsme již všechny možnosti vyčerpali," tvrdí bratři Prosovi.

"Před osmi lety jsme investovali nemalé finanční prostředky v naději, že se nám podaří docílit výrazných úspěchů sportovních, ekonomických a s tím i spojeným návratem za Lužánky. Měli jsme elán, optimismus a finanční zázemí. Bez ohledu na počáteční úspěchy se nám tento cíl splnit nepodařilo, což vedlo k trvalému odlivu sponzorů, partnerů, zájmu veřejnosti a fanoušků. Globální finanční krize tohle vše jen umocnila. Dospěli jsme k jednoznačnému závěru, že v českých a zejména brněnských podmínkách, pokud pomineme vlastnictví klubu velmi movitými vlastníky, je jediným udržitelným modelem veřejné vlastnictví klubu, které by právě v tomto kontextu mělo svůj smysl a racionální opodstatnění," uvedli v prohlášení Roman a Stanislav Prosovi.

V reakci na fotbalovou krizi v Brně vznikla také již zmíněná platforma fanoušků "Věříme" Zbrojovce, která se zaregistrovala jako družstvo, aby mohla jako právnická osoba případně ovlivňovat budoucí dění v klubu.

"Podmínkou našeho aktivního podílu v klubu je ovšem jeho naprostá ekonomická čitelnost, nejlépe po důvěryhodném auditu. Pevně věříme, že se k záchraně klubu postaví čelem struktury města a kraje, nikoho však nebudeme tlačit do angažmá v projektu, který není ekonomicky čitelný a jasný. Fanoušky FC Zbrojovka Brno, kteří mají zájem ovlivňovat dění v klubu i nadále vyzýváme ke vstupu do našeho družstva. Náš cíl být součástí klubu trvá, jelikož však hospodaříme se svěřenými penězi našich členů, budeme vždy postupovat obezřetně a možná i na první pohled zdrženlivě," řekl Vaněk.

Jiří Nováček

Související články: