FOCUS: Podzimní volby do Senátu budou největší výzvou pro ODS

Praha, 7. srpna 2012 (MEDIAFAX) - V senátních volbách, jejichž první kolo se bude konat 12. a 13. října, bude o svá křesla bojovat nejvíce senátorů z ODS. Občanští demokraté mají v horní komoře parlamentu 25 zástupců a ve volbách bude o zvolení usilovat 14 z nich.

volby-do-senatu

V Senátu má nyní nadpoloviční většinu opoziční ČSSD a ve volbách půjde o to, zda si ji udrží. Sociální demokraté budou svá křesla obhajovat v šesti z 27 obvodů.

Za stranu TOP 09 a STAN budou obhajovat tři senátoři, a to včetně Soni Paukrtové. O polovinu svých zástupců může přijít i šestičlenná frakce KDU-ČSL. O udržení jednoho ze svých senátorů bude bojovat také KSČM.

Post senátora bude obhajovat 21 současných senátorů a senátorek. Svou práci v horní parlamentní komoře naopak nehodlá prodloužit šest zákonodárců, kteří se rozhodli znovu nekandidovat. Se senátorským křeslem se letos rozloučí Petr Pithart (KDU-ČSL), Jiří Pospíšil (ODS), Pavel Čáslava (ODS), Václav Koukal (bezp.), Adolf Jílek (TOP 09) nebo Otakar Veřovský (ČSSD).

Mezi významné politické tváře, které budou svůj post senátora ucházet, patří například bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD), herec a šéf Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer, ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), Jiří Čunek (KDU-ČSL), podnikatel Tomio Okamura, nebo sociolog Milan Gabal (KDU- ČSL).

Volby budou zajímavé také v obvodech Prahy 8 a 2. Současná senátorka za Prahu 8 Alena Palečková (ODS) bude kandidovat v Praze 2 a její kolegyně Daniela Filipiová (ODS), která je senátorkou za Prahu 2, se bude ucházet o křeslo v horní parlamentní komoře v Praze 8.

O politický návrat se pokusí Strana zelených. Do voleb vysílá například básníka Jáchyma Topola a bývalou místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou. O návrat do vrcholné politiky se také pokusí bývalý sociálně demokratický poslanec Miloslav Vlček.

Kandidaturu za zelené, lidovce a Českou pirátskou stranu přijal bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, ten poukázal na korupční aféru, která připravila o post ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).

I Strana práv občanů - Zemanovci vyšle své kandidáty do boje o senátorská křesla. Kandidovat za ně bude sexuolog Radim Uzel (SPOZ) či Jiřina Rippelová, která se na konci července rozešla z ČSSD.

Do horní komory parlamentu by se chtěla také dostat řada poslanců. O senátní křesla budou bojovat například poslanci Jiří Dolejš (KSČM), Jiří Šlégr (NS-LEV 21), Tomáš Jarolím (VV), Soňa Paukrtová (TOP 09/STAN), Stanislav Křeček (ČSSD), Zdeňka Horníková (ODS), Soňa Marková (KSČM), Jiří Štětina (VV), Zuzka Bebarová-Rujbrováv (KSČM), Miroslav Opálka (KSČM) nebo Radko Martínek (ČSSD).

Volby se letos budou konat ve volebních obvodech Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín a Zlín.

Volby do Senátu se konají pravidelně každé dva roky a to vždy v jedné třetině ze všech volebních obvodů. Systém volby je dvou kolový, a pokud v prvním kole nezíská žádný z kandidátů více než padesát procent hlasů, tak se o novém senátorovi rozhoduje v druhém kole. Do něj postoupí dva nejúspěšnější kandidáti, mezi kterými se rozhodne o novém členu horní komory. O senátorské křeslo se může ucházet občan České republiky starší 40 let. Stejným systémem bude také na začátku roku 2013 zvolen přímou volbou prezident ČR.

František Bužek, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články: