TOP 09: Korupce v Žabovřeskách bují dál, radnice kryje předražené služby

Brno, 27. února 2012 (MEDIAFAX) - Společnost Bytasen, která se stará o byty v Brně-Žabovřeskách, údajně uměle nadhodnocuje svoje služby. Radnice místní části přitom tuto praxi kryje, řekl v pondělí předseda opozičního zastupitelského klubu TOP 09 Jindřich Zuziak. "Vedení radnice zřejmě kryje netransparentní nakládání s veřejnými penězi," prohlásil Zuziak. Dodal, že ve vedení jedné z největších městských částí jihomoravské metropole panují stále stejné poměry, jako když ve čtvrti starostoval loni odsouzený korupčník Aleš Kvapil (ODS) a ze zpronevěry nedávno usvědčená bývalá tajemnice Jarmila Kučerová.

Na podezřelé jednání společnosti přišli zastupitelé při kontrole faktur. "Udělali jsme ji po upozornění občanů a osobní zkušeností našeho zastupitele a místopředsedy kontrolního výboru radnice Nasera Oweise, který pracoval i v bytové komisi," řekl Zuziak. Při prohlídce faktur za čtvrté čtvrtletí roku 2010 podle něj našli opoziční zastupitelé celou řadu oprav bytů, které "vzbudily značné pochybnosti o hospodaření Bytasenu".

Společnost podle něj výrazně překračovala svoje pravomoci. Hlavními pochybeními bylo údajně neoprávněné rozdělování zakázek tak, aby se firma vyhnula soutěži o veřejnou zakázku. Další pak spočívalo v umělém nadhodnocení prací. "Výkazy na některé drobné úkony jsou několikanásobně nadsazené," upozornil Zuziak. Výměna plynového ventilu u sporáku podle něj trvá maximálně dvě hodiny, Bytasen si přitom podle Zuziaka fakturoval práce za šestnáct až osmnáct hodin.

Opozice neví, o kolik peněz mohla radnice v Brně-Žabovřeskách dohromady přijít. Stihla totiž zkontrolovat jen část faktur. "Požádali jsme o kopie všech dokumentů. Tajemnice úřadu nám je ale s vědomím starosty a místostarosty městské části odmítla poskytnout s tím, že tyto informace nepovažuje za relevantní pro činnost zastupitele," řekl Zuziak.

Opozice takový krok považuje za skandální. Radnice podle Zuziaka nemůže odmítnout poskytnout zastupitelům tyto dokumenty, protože listiny souvisejí s výkonem funkce zastupitele. "Peníze z bytového fondu jsou součástí rozpočtu městské části a hospodaření s nimi je součástí celkového hospodaření radnice. To pak zastupitelé kontrolují," řekl Zuziak. Připomněl, že nejde o malé peníze - na drobné práce v bytech má totiž městská část v Žabovřeskách vyhrazeno v rozpočtu třicet milionů korun.

Vedle nadhodnocování faktur měl Bytasen v Žabovčeskách účelově dělit i zakázky na výměnu oken. "Dohromady přitom překročil limit asi o padesát tisíc korun," řekl Zuziak.

Společnost Bytasen nečelí nařčení kvůli způsobu svého hospodaření v Brně poprvé. Na podzim 2010 ji obvinil tehdejší starosta městské části Brno-sever Leo Venclík (ODS) ze zpronevěry 120 milionů korun z období mezi lety 2001 a 2007, kdy spravovala i její bytový fond. "Od roku 2001 si přišel Bytasen měsíčně z účtu radnice na více než milion korun, dohromady to dělalo zhruba devatenáct milionů korun za rok. Tyto peníze šly na nepříliš průhledné služby. Audit pak našel dokonce i faktury, které jsme platili nadvakrát," tvrdil tehdy Venclík.

Venclík proto předloni těsně před komunálními volbami firmu s jednatelkou Sabinou Tomíškovou (ODS) obvinil ze zpronevěry. Tomíšková, která svého spolustraníka ve starostovském křesle po volbách vystřídala, to označila za pomstu zhrzeného politika a pohrozila, že se obrátí na soud. Kdo z nich o milionech z obecní kasy lhal, ale dodnes není jasné. S vysvětlováním je řada na těch druhých, tvrdí obě strany zároveň.

Obvinění Venclíka považovali zástupci Bytasenu, který z poloviny vlastní současná starostka Brna-severu Sabina Tomíšková, za pomluvu. "Jsme tím velmi poškození," tvrdí jednatel firmy Josef Bauer.

Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit