Aktivisté v Brně budou protestovat proti negativním dopadům vládních reforem

Brno, 7. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Moravské náměstí v Brně se v sobotu od 14. hodiny stane dějištěm setkání s názvem Vítání reforem. Akce má formou recese upozornit na negativní dopady vládních reforem, sdělil Václav Drozd ze skupiny ProAlt, která happening pořádá. Aktivisté se sejdou na Moravském náměstí vedle kostela sv. Tomáše. Po zahájení průvod vyrazí na náměstí Svobody.

Proalt-brno-demonstrace

Vznikající brněnská skupina ProAlt si klade za cíl kritiku reforem a podporu alternativ. "Pod pohrůžkou prohlubujícího se státního dluhu jsou bez potřebné celospolečenské debaty prováděny vážné změny v sociálním systému, které povedou v nejisté ekonomické situaci k ještě většímu nabourání jistot doposud zaručovaných státem," sdělil ekonom a koordinátor skupiny Tomáš Vokoun.

Podle něj vláda odvádí pozornost od zásadních problémů zdůrazňováním ekonomicky okrajových jevů jako je například zneužívání sociálních dávek. "Tím se uvolňuje prostor pro ztrátu rovnováhy státu a následné vyvedení peněz k rukám soukromých firem a bank," zdůraznil Vokoun.

Skupina ProAlt nesouhlasí například "s reformou ministerstva práce a sociálních věcí, která snižuje státní podporu při zaměstnávání zdravotně postižených a privatizuje službu zprostředkování zaměstnání, které mají nově zastávat soukromé pracovní agentury."

Členům vadí i další věci. "Odmítám asociální zvýšení snížené sazby DPH ze současných 10 na 14 procent a s ním i plánované sjednocení sazby na 17,5 procenta v roce 2013. Tento ekonomický zásah povede ke zdražení základních služeb a komodit s nedostatečnou kompenzací, což považuji za sociálně necitlivé a nepřijatelné," řekl Drozd.

Podle dalšího aktivisty Josefa Patočky reformy sociálního systému, daní a pojistného povedou k nárůstu chudoby a k dalšímu zadlužování rodin a sociálně slabých. "Požadujeme jejich stažení a přepracování. Jejich zavedení znamená narušení základních sociálních jistot složitě nabytých v minulém století. Odmítáme zjevné ožebračování obyvatel a další privatizaci veřejného sektoru v situaci, kdy soukromé firmy a korporace produkují závratné zisky na úkor pracujících i životního prostředí,“ sdělil Patočka.

Lenka Horáková, foto: Kryštof Turek

Související články: