Levicoví aktivisté vyjdou spolu s odbory do ulic, týden budou žádat demisi vlády

Brno, 13. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Iniciativy a odbory sdružené v platformě Stop vládě připravily v Brně týden protestů proti vládě a reformám. Protestní akce začnou v pondělí dvě hodiny po poledni na náměstí Svobody happeningem sdružení ProAlt, Za svobodné vysoké školy a Food Not Bombs. "Iniciativa Stop vládě požaduje, aby vláda Petra Nečase stáhla své asociální reformy, a pokud tak neučiní, aby podala demisi a byly vyhlášeny předčasné volby," řekl mluvčí kampaně Jan Májíček.

stavka_odbory

"Konečně dochází k tomu, že se spojují různé občanské iniciativy a odbory, které zastupují významnou část společnosti. Lidé si začínají uvědomovat, že absurdní vládní politika pouhého škrtání a zavádění restrikcí vede naši zem do ekonomické i sociální pasti," dodal Tomáš Vokoun z ProAltu.

Nedávný studentský Týden neklidu podle organizátorů významně přispěl k odstoupení ministra školství Josefa Dobeše (VV) i k postupnému opuštění od prosazování radikální legislativní reformy vysokých škol. "To považujeme za velký úspěch našeho protestního hnutí. Připojením k platformě Stop vládě dáváme jasně najevo, že nechceme hájit pouze zájmy studentů či akademiků, ale že si naopak uvědomujeme celospolečenský rozměr vládních reforem a škrtů. Ty ohrožují většinu společnosti a je nutné, se jim nekompromisně postavit," tvrdí Václav Drozd z brněnské iniciativy Za svobodné vysoké školy.

Organizátoři očekávají v ulicích tisíce lidí. Na organizaci týdne Stop vládě v Brně se totiž podle Drozda podílejí Regionální rada odborových svazů JMK, ProAlt, iniciativa Za svobodné vysoké školy, Svaz důchodců, Klub společenských věd, Nová antikapitalistická levice, Hnutí za přímou demokracii, Akční spolek nezaměstnaných, Alternativa zdola, Nesehnutí a Food Not Bombs.

"Budeme společně bojovat proti reformě vysokého školství, která i po rezignaci Dobeše pokračuje na vládní úrovni salámovou metodou. Příští týden má být rozhodnuto o zavedení zápisného, které má být nedostačující záplatou na zvětšující se díru v rozpočtech škol. Vláda plánuje odebrat už tak podvyživeným školám dalších pět miliard. Dále se bude hlasovat o zcela nepřijatelném věcném záměru o finanční pomoci studentům. Ten zakládá na velký tunel z kapes studentů do bank prostřednictvím státem jim garantovaných půjček," vyzval brněnskou veřejnost k aktivní účasti v protestech student filozofie Jan Chmelíček.

K demonstracím v Brně se připojí i odboráři. Stanislava Slavíková z Českomoravské konfederace odborových svazů, která je v podzimních volbách zároveň i senátní kandidátkou ČSSD pro Brno, řekla, že "Vládní reformy dopadají na všechny skupiny obyvatelstva, na zaměstnance, ale nejvíce na ně doplácejí důchodci, nezaměstnaní či zdravotně postižení".

Reformy Nečasovy vlády podle ní vedou k rozkladu státem garantovaných služeb, které zajišťují sociální smír. "Ekonomické prognózy navíc ukazují, že nepromyšlené úspory významně zpomalí naši ekonomiku. A škrty ve školství? Ty se přeci nikdy nemůžou vyplatit. Za důležité považuji, že se podařilo sjednocovat občanské iniciativy ke společné akci Stop vládě," dodala Slavíková.

Protestní týden v Brně bude pokračovat po pondělním happeningu na náměstí Svobody ve středu veřejnou debatou o roli odborů ve společnosti, večer se pak sejdou protestující znovu na centrálním brněnském náměstí k mítinku. Čtvrtek je podle organizátorů věnovaný programu Fóra alternativ - lidé se chtějí zabývat otázkami přímé demokracie, sdílení informací a participativního rozpočtu. V sobotu se pak brněnští aktivisté společně zúčastní hlavní protivládní demonstrace v Praze na Václavském náměstí.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články: