Protestující vysokoškoláci v odpolední špičce zablokují centrum Brna

Brno, 28. února 2012 (MEDIAFAX) - Vytažením transparentu Škola základ života...s dluhy na krku na budovu fakulty sociálních studií odstartoval v úterý v Brně druhý den protestních akcí studentů proti chystané novele vysokoškolského zákona. Happening podpořila i část vyučujících, řekla pedagožka Kateřina Lišková. Hodinu před polednem protesty pokračují dílnou "Staň se reportérem z Týdne neklidu". Na fakultě sociálních studií ji pořádá studentský časopis. V 16 hodin pak úterní protesty vyvrcholí protestním pochodem z Malinovského náměstí na náměstí Svobody. Tam se chystají studentští vůdci k proslovům.

 

protesty-studenti-brno

Průvod ulicemi Brna zkomplikuje v Brně odpoledne dopravu. "V souvislosti s ohlášenou demonstrací studentů mezi 16. a 18. hodinou krátkodobě odkloníme linky MHD. Zdržení dopravy očekáváme v návaznosti na trasu průvodu na přestupním uzlu Česká, Joštova a v ulicích Kounicova a Veveří," řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Škrancová. Na hladký průběh studentských protestů budou dohlížet státní i městští policisté.

 

Z ulic se pak večer akce proti vládní novele vysokoškolského zákona přesunou do brněnských hospod a klubů. "V osm večer se potkáme na after party v klubu Desert, vyhrávat bude živá muzika," řekl Stanislav Drozd, mluvčí iniciativy Brno za svobodné vysoké školy.

Ve středu plánuje část brněnských vysokoškoláků hromadný výjezd do Prahy, kde se hodlají připojit k protestům kolegů z ostatních moravských a českých univerzit. Na středeční poledne také studenti ohlásili okupační stávku fakulty výtvarných umění v Údolní ulici. "Naplníme ji kulturním programem, v rámci kterého se uskuteční diskuze, projekce filmů, performance nebo vystoupení dýdžejů," řekl Drozd.

Studentské protestní akce se shodou okolností protnou s návštěvou prezidenta Václava Klause. Ten se ve středu dopoledne při návštěvě Brna setká s vedením Masarykovy univerzity a od 10.30 se chystá přednášet na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity.

Jiří Nováček, archivní foto: Kryštof Turek

Související články: