Dvě stovky lidí demonstrovaly v Brně proti smlouvě ACTA i parlamentní politice

Brno, 11. února 2012 (MEDIAFAX) - Přibližně dvě stovky převážně mladých lidí demonstrovaly v sobotu odpoledne na náměstí Svobody v Brně proti podpisu mezivládní dohody ACTA, která si klade za cíl vymýtit počítačové pirátství. Na improvizovaném podiu u morového sloupu se střídali řečníci v rychlých a krátkých projevech. Mladí lidé shromáždění v centru jihomoravské metropole neřešili jen problematiku počítačového pirátství, facebooku nebo volného stahování dat. Projevy, hesly a křídovými malůvkami na chodník vtipně vyjádřili i znechucení ze současné oficiální politiky.

acta_protest

"Neregulujte internet, regulujte radši zimu," napsala na papírovou krabici jedna z demonstrujících studentek. "Neberte nám internet, udělejte raději pořádek ve státě," vyzval pak ze stupínku premiéra Petra Nečase i parlamentní politiky jeden z řečníků. "Je mi úplně jedno, jestli je nějaká parlamentní strana vlevo nebo vpravo, kradou všichni stejně," prohlásil za hlasitého aplausu publika jiný.

Shromáždění svolané Českou pirátskou stranou přišli pozdravit i někteří komunální politici z brněnské Strany zelených. "Pojďme se společně zasadit za přímou demokracii. Jedině ta může udělat ve státě pořádek," vyzvala přítomné jejich zástupkyně. Odpovědí jí bylo hromadné skandování "Stop ACTA", Stop ACTA!" a "Kdo neskáče, je pro ACTA!"

Zhruba stejný počet mladých lidí jako v Brně vyšel ze stejného důvodu do ulic i ve Zlíně. "Na náměstí Míru uspořádalo neohlášené shromáždění hnutí Anonymous. Akce se obešla bez narušení veřejného pořádku," řekla policejní mluvčí Jana Bartíková.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Protesty proti ACTA

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...