Studenti a mladí rodiče budou demonstrovat proti konzumu a za sousedskou výpomoc

Brno, 22. října 2012 (MEDIAFAX) - Studenti a mladí rodiče, kteří jsou dlouhodobě nespokojeni se stavem české společnosti, vyjdou do ulic. V úterý odpoledne uspořádají takzvanou pozitivní demonstraci v Brně, ve středu vyjádří své názory v Hradci Králové

megafon_demonstrace

"Vývoj společnosti směřuje k našemu vzájemnému odcizování. Mechanismy nastaveného systému vedou k tomu, že se lidé stali závislí na drahých komerčních službách. Mnoho Čechů si je ale dovolit nemůže," tvrdí Lukáš Mikula, jeden z hlavních iniciátorů projektu z názvem BuddyJet.

Organizátor demonstrací zároveň upozornil, že velký podíl ze zisku z obchodování putuje do zahraničí. Jedním z řešení je podle něj lokalizace takových služeb, které si lidé mohou obstarat ve svém okolí.

Iniciativy a projekty v České republice podle Mikuly směřují stále více ke světu bez peněz. V České republice v posledních měsících vznikají nápady a projekty, jejichž podstatou je vzájemná sousedská výpomoc. "Výměna služeb za peníze je obvyklá, ale pořád v tom hrají roli peníze. Nechceme být otroky peněz, proto chceme ostatním ukázat, že to jde i jinak," poznamenal další z iniciátorů projektu Pavel Beneš.

Smyslem studentských aktivit je zkontaktovat lidi z blízkého okolí, kteří si mohou být navzájem prospěšní. "Potřebujete například odvést na letiště nebo posekat trávník? Váš soused nemá zrovna co na práci, a tak se vám rád nabídne. Můžete mu zaplatit, dohodnout se na protislužbě, nebo mu nabídnout něco z vlastních zdrojů," vysvětlil systém Mikula.

Společnost je dnes zvyklá na finanční vyrovnání, Buddyjet však umožňuje i jiné způsoby," popisuje smysl projektu Lukáš Mikula. Dodal, že jeho projekt si klade za cíl vytvořit společnost lidí, kteří nejsou závislí na drahých komerčních službách ani na svévoli státu v poskytování sociálních služeb.

Pozitivní demonstrace, kterou organizátoři nazvali Jablkodávání, se v Brně uskuteční v úterý od 16 hodin v České ulici před obchodním domem Vágner, v Kobližné před obchodním domem Centrum, na křižovatce Masarykovy a Panské ulice a na mostě mezi obchodním domem Tesco a obchodním centrem Vaňkovka.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...