JazzFestBrno odhalil program, představí řadu zahraničních hvězd

AvishaiCohen 01 previewBrno, 4. února 2018 - Festival JazzFestBrno odtajnil program 17. ročníku, který v průběhu jara představí jazzový žánr v nejrozmanitějších podobách. Na své si přijdou příznivci bigbandů, elektronických fúzí, brazilských rytmů i českého folkloru. K již dříve oznámeným koncertům jazzových hvězd Wyntona Marsalise, Avishaie Cohena, Brada Mehldaua a Donnyho McCaslina přibyla další zvučná jména zaručující neopakovatelné hudební zážitky.

„O ty se postará například bigband Christiana McBridea právě usilující o svou druhou Grammy, kytarista Kurt Rosenwinkel s brazilským projektem Caipi nebo bubeník Omar Hakim, který spolupracoval s takovými osobnostmi a kapelami, jakými jsou Miles Davis, David Bowie, Sting, Daft Punk, Madonna nebo Lionel Ritchie,“ láká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Netradiční spojení jazzu a akordeonu nabídne francouzský elegán Vincent Peirani, česká premiéra čeká trio možná nejnapodobovanějšího jazzového kytaristy současnosti Gilada Hekselmana a brněnská premiéra paklegendu piana Kennyho Barrona.

Pořadatelé si však pro fanoušky připravili mnohem více. V celkem čtrnácti koncertních večerech totiž zahrají přes dvě desítky umělců ze zahraničí i z místní scény. Tu zastupuje například světově proslulý basista Miroslav Vitouš nebo o dvě generace mladší multiinstrumentalista Jiří Slavík, který se kromě vlastního unikátního projektu Mateřština, za nějž získal cenu Anděl, představí i v dalších dvou kapelách.

Hlavní jarní část odstartuje 15. března saxofonista Donny McCaslin, kterého si k natáčení své poslední desky Blackstar přizval kultovní David Bowie.

Nejvíce koncertů tvůrci programu připravili tradičně na duben a hned na jeho začátku vsadili na osvědčené jméno.Izraelský basista a zpěvák Avishai Cohen do jihomoravské metropole zavítá již počtvrté. Že je Izrael zemí jazzu zaslíbenou potvrdí i koncerty tria kytaristy Gilada Hekselmana a kapely Shalosh. Ta přirozeněmísí rock, groove, progresivní elektroniku i klasiku. V její rytmice se ozývá Afrika a v melodiích zase Střední východ. „Shalosh dokážou uchopit i popovou píseň, jako je například Video Games Lany DelRay, a utkat z ní devítiminutové hudební dobrodružství,“ přidává Spilka. Ve stejný večer jako Shaloshčeká na návštěvníky i neotřelé spojení jazzu a akordeonu v podání jedné z vycházejících hvězd evropského jazzu Francouze Vincenta Peiraniho.

Kolébku jazzu v dubnové části festivalu reprezentují Kurt Rosenwinkel, Omar Hakim, KennyBarron a Lori A. Williams. Nejvlivnější kytarista své generace a originální skladatel Kurt Rosenwinkel dává v projektu Caipi konečně plný prostor i svému uhrančivému vokálu. Ve stylovém mixu je ale hlavně dostatek prostoru pro neustále se vyvíjející brazilskou hudbu a zejména brazilskou milostnou píseň. Legendární bubeník Omar Hakima laureátka ceny Grammy, pianistka Rachel Z přijedou se čtyřčlennou kapelou OZ Experience. Vedle Rachel Z se ve stejný večer představí další zástupkyně něžného pohlaví zpěvačka Lori A. Williams. Kromě již zmíněného Brada Mehldaua připravili pořadatelé ještě jeden sólový recitál. Obstará jej legendární pianista KennyBarron. V podobném duchu jako začátek se ponese i závěr festivalu.

Tečku za 17. ročníkem jazzové přehlídky totiž 10. května udělá Christian McBride Big Band, jehož album TheGood Feeling z roku 2011 získalo Grammy za „nejlepší velkou jazzovou kapelu“. I aktuální nahrávka bigbandu Bringin´ It umí navodit dobrou náladu a na Grammy má zaděláno rovněž. „Na koncertu McBrideovabigbandu můžeme čekat virtuózní výkony všech členů kapely, ale je jisté, že kapelník si show ukrást nenechá. Jeho kontrola nad nástrojem je téměř absolutní – vždyť při hře vypadá, jako by to byla ta nejjednodušší a nejpřirozenější věc na světě,“ těší se Spilka.

Nezanedbatelného prostoru se na festivalu dostane i domácí a slovenské scéně. Hned třikrát se představí Jiří Slavík. Nejdříve jako kontrabasista v triu předního českého pianisty Víta Křišťana, následně v duu s americkým bubeníkem a zpěvákem DougemHammondem, kde usedne i za klavír, a svůj hudební talentpak plně předvede ve vlastním projektu Mateřština, pro jehož realizaci spojil síly s VUS Ondráš.JazzFestBrno nabídne i další zástupce z českého a slovenského jazzu jako Miroslava Vitouše, Emila Viklického, Tomáše Lišku, Radovana Tarišku, Lukáše Oravce či kapelu Blue Shadows.

Festival opět zavítá do divadel, do klubů a tradičních koncertních sálů.„Kromě vstupenek na jednotlivé koncerty nabízíme i letos festivalovou permanentku. Ta za atraktivní cenu 1 690 Kč zahrnuje vstup na devět vybraných koncertních večerů,“dodává výkonný ředitel JazzFestu Vlastimil Trllo.

PROGRAM JAZZFESTBRNO 2018

18. 2., 19:30
Besední dům
Brad Mehldau (US)

15. 3., 19:30
Sono Centrum
Pavel Wlosok Trio &RickMargitza (CZ, SK, US)
Donny McCaslin (US)

23. 3., 19:30
CED – Divadlo Husa na provázku
Vít Křišťan & Oskar Török& Jiří Slavík (CZ, SK)
Miroslav Vitouš & Emil Viklický (CZ)

24. 3., 19:30
CED – Divadlo Husa na provázku
Doug Hammond& Jiří Slavík (US, CZ)
Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština (CZ)

5. 4., 19:30
Bobycenturm
Avishai Cohen ´1970´ (IL)

7. 4., 19:30
CED – Divadlo Husa na provázku
Blue Shadowsfeat. James Harries (CZ, GB)
Tomáš Liška &InvisibleWorld(CZ, RS, TR)

8. 4., 19:30
CED – Divadlo Husa na provázku
Radovan Tariška Quintetfeat. Alex Sipiagin (SK, CZ, RU)
Lukáš Oravec Quartetfeat. Aaron Goldberg (SK, CZ, US)

15. 4., 19:30
CED – Divadlo Husa na provázku
Shalosh (IL)
Vincent PeiraniQuintet (FR)

18. 4., 19:30
Sono Centrum
Gilad Hekselman Trio (IL, US)
Kurt Rosenwinkel ´Caipi´ (US, BR)

22. 4., 19:30
Sono Centrum
Lori A. Williams& Christian Havel Quartet (US, AT)
Omar Hakim & Rachel Z “OZ Experience” feat. Linley Marthe& Louis Winsberg (US, FR, MU)

25. 4., 20:30
Besední dům
KennyBarron (US)

26. 4., 19:30
Divadlo na Orlí
Katedra jazzové interpretace JAMU (CZ, SK, BG)

10. 5., 19:30
Sono Centrum
Christian McBride Big Band (US)


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      2  3
  4  5  6  7  910
11121314151617
181921222324
252627293031
Nejbližší akce
28.10. Permon Cup 2021..
13.11. Koláčkový košt spojený se zpíváním..
25.11. Agadir: Na strunách naděje, Afam A..