Zatmění na východě: Náhled do sovětské a postsovětské hudební tvorby

Brno, 17. března 2015 - V pátek 20. března dopoledne můžeme sledovat, jak padne stín na zářící Slunce. Ovšem od 19.30 vám Pěvecký sbor VUT v Brně Vox Iuvenalis nabídne v Besedním domě i náhled do světa sovětské a postsovětské hudby, na kterou padl stín doby a krvavé ideologie.

Noty-houslovy-klic-partitura

Pěvecký sbor Vox Iuvenalis k Vám přichází, jako již tradičně, s nabídkou netradičního zážitku. Ve pátek 20. března budeme moci sledovat částečné zatmění Slunce ve chvílích, kdy bude putovat z východu. Ze stejné světové strany k nám putují od nepaměti hudební díla, která si zaslouží naši pozornost. Ovšem i tato tvorba si prošla jistým zatměním. Doba socialismu výrazně ovlivnila myšlení a dílo tehdejších i současných autorů. Koncert se zaměří na tři výrazné osobnosti této doby temna i doby nového světla.

Operní miniatura Dmitrije Šostakoviče Antiformalistický ráječek je drásavou satirou vyjadřující tragédii sovětských občanů. Dominantou díla jsou vlastní texty skladatele, vycházející z oficiálních pseudohesel socialistického realismu a především z projevů komunistických funkcionářů.

Jediným místem, kde i v dobách temna můžeme zůstat svobodní, je naše vlastní nitro. Onu mystiku intimních pocitů popisuje Kniha nářků od sv. Řehoře, která se stala textovým podkladem unikátního polyfonního veledíla, jímž je Koncert pro sbor Alfreda Schnittkeho.

Nakonec ale vždy přijde rozzáření, které přináší spoustu nových nadějí, radosti, ovšem i bolestných vzpomínek. To vše přenesl do Koncertu pro klavír a sbor Dimitri Česnokov, který žije ve Francii a svou tvorbou se vyrovnává s odkazem krásné i zlověstné ukrajinské lidové kultury. Tu má v sobě hluboce zakořeněnou také virtuos Konstantin Tyshko, který koncert doprovodí na klavír.    

Vstupné: 140 Kč/90 Kč. Vstupenky je možné zakoupit na místě nebo rezervovat na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně