Scala promítne restaurovanou verzi sci-fi klasiky 2001: Vesmírná odysea

Brno, 25. března 2014 – Jeden z nejproslulejších sci-fi filmů světové kinematografie promítne 27. března univerzitní kino Scala. 2001: Vesmírná odysea režiséra Stanleyho Kubricka bude uvedena v digitální, restaurované verzi a diváci si tak vychutnají fascinující tříhodinovou cestu vesmírem ve výjimečné kvalitě.

odysea

„2001: Vesmírná odysea je film, který se musí vidět na velkém plátně, jen tak náležitě vynikne každý detail. Navíc se bude promítat v aktuálně nejlepší dostupné technické kvalitě, takže diváky čeká mimořádně intenzivní zážitek," zdůraznil Jan Jílek, hlavní dramaturg Asociace českých filmových klubů, která od roku 1995 pořádá Projekt 100, v rámci něhož je film promítán.

„V Projektu 100 Odysea zastupuje evropskou klasiku. Film sice vznikl v produkci hollywoodského studia MGM a jeho tvůrce Stanley Kubrick pocházel z USA, ale natáčelo se v Anglii, kde režisér od 60. let až do své smrti žil. Z Británie pocházel také spoluautor, spisovatel Arthur C. Clarke," uvedl Jílek.

2001: Vesmírná odysea vypráví příběh, který se odehrává v rozpětí milionů let, začíná v době, kdy na Zemi žili lidoopi, zobrazuje člověka – dobyvatele vesmíru, střet s umělou inteligencí a končí jeho přechodem na vyšší úroveň bytí. Hlavními hrdiny jsou členové posádky raketoplánu Discovery, především kapitán David Bowman a nejmodernější počítač své generace HAL 9000, který loď řídí. Discovery směřuje na Jupiter, aby vypátrala, z jakého důvodu na něj z Měsíce vysílá záhadný monolit radiomagnetické vlny. Odysea je i dnes úchvatnou podívanou s unikátními triky a speciálními efekty, které ve své době získaly Oscara a jejichž vyznění ještě umocňuje strhující hudba. V hloubavějších divácích spolehlivě navodí myšlenky zabývající se smyslem existence a budoucností lidstva. Úvahy o to zajímavější, oč více informací, než Arthur C. Clarke, jehož poněkud chmurné vize o životě na Zemi a okolních planetách se naštěstí nenaplnily, dnes máme k dispozici.

Film bude uveden 27. března od 20.30 v univerzitním kině Scala.

foto: archiv pořadatelů


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně