Helios

Za filmovými hvězdami první republiky do Letohrádku Mitrovských

Brno, 6. února 2014 - V Letohrádku Mitrovských v Brně startuje již v sobotu 8. února zajímavá výstava s názvem Hvězdy stříbrného plátna. Ta představí filmové a divadelní hvězdy první republiky i protektorátu, a také jejich další životní osudy. Jedním z lákadel bude například poprvé vystavená pozůstalost Adiny Mandlové.

Období od poloviny 20. let 20. století, přes 30. léta, po polovinu 40. let se právem nazývá zlatým věkem československé kinematografie. V té době se započala a rozvinula kariéra mnoha legendárních režisérů - Lamače, Machatého, Friče, Slavínského, Vávry ad. Jejich zásluhou vznikly nesmrtelné filmy - Přednosta stanice, Ducháček to zařídí, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl, Kristián, Nebe a dudy, Pohádka máje, Cesta do hlubin študákovy duše, Valentýn Dobrotivý, Mravnost nade vše a mnoho dalších, ve kterých hrály opravdové hvězdy - Baarová, Beneš, Burian, Fabianová, Ferbasová, Gollová, Haas, Höger, Kabátová, Mandlová, Marvan, Matulová, Nový, Ondráková, Pešek, Plachta, Vítová a nechyběli ani filmoví milovníci.

Ale jen málo Čechů zažilo tak rychlý vzestup a vzápětí tak hluboký pád jako někteří prvorepublikoví a protektorátní herci a herečky. Snad nikdo si nevysloužil tolik obdivu a po druhé světové válce tolik zloby a nenávisti jako Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Vlasta Burian. Ani další ze slavných osobností filmu či divadla neměly v době komunismu na růžích ustláno – Zita Kabátová, Hana Vítová, Věra Ferbasová nebo Soňa Červená. Jiní zase byli velkými a přesvědčenými stoupenci komunistických ideálů jako např. Jindřich Plachta. Zatímco další se vypracovali a prosadili na evropské filmové scéně jako Anny Ondráková nebo v Hollywoodu jako Hugo Haas a Jarmila Novotná (ta rovněž v Metropolitní opeře v New Yorku).

hvezdy stribrneho platna brno letohradek mitrovskych

Na výstavě nebude chybět ani doposud jediná žijící herečka, která vystupovala s „Králem komiků“ Vlastou Burianem v jeho divadle a také ve filmu Ryba na suchu – Marie Štrosová – Steinerová nebo Soňa Červená, která si v r. 1947 zahrála po boku Jaroslava Marvana ve filmové komedii Poslední mohykán a obdiv si časem získala, podobně jako Štrosová – Steinerová, také jako operní pěvkyně.
Výstava potrvá až do začátku května, otevřeno denně od 10 do 16 hodin kromě pondělí.

Na výstavě vás také čeká:

  • Poprvé ve velké míře vystavená pozůstalost Adiny Mandlové (cca 25 předmětů, obuvi a oděvů vč. luxusního kožichu)
  • Herecká šatna
  • Památky osobní povahy vztahující se k hereckým osobnostem (např. Nataše Gollové, Věře Ferbasové, Zitě Kabátové, Marii Steinerové, Soně Červené, Svatopluku Benešovi ad.)
  • Originály filmových plakátů a dobových fotografií
  • Kostýmy ze seriálů Hříšných lidé města pražského (Marvan)

Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  71011
121314161718
192021232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události

Šalina 300x250