Za filmovými hvězdami první republiky do Letohrádku Mitrovských

Brno, 6. února 2014 - V Letohrádku Mitrovských v Brně startuje již v sobotu 8. února zajímavá výstava s názvem Hvězdy stříbrného plátna. Ta představí filmové a divadelní hvězdy první republiky i protektorátu, a také jejich další životní osudy. Jedním z lákadel bude například poprvé vystavená pozůstalost Adiny Mandlové.

letohradek mitrovskych brno

Období od poloviny 20. let 20. století, přes 30. léta, po polovinu 40. let se právem nazývá zlatým věkem československé kinematografie. V té době se započala a rozvinula kariéra mnoha legendárních režisérů - Lamače, Machatého, Friče, Slavínského, Vávry ad. Jejich zásluhou vznikly nesmrtelné filmy - Přednosta stanice, Ducháček to zařídí, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl, Kristián, Nebe a dudy, Pohádka máje, Cesta do hlubin študákovy duše, Valentýn Dobrotivý, Mravnost nade vše a mnoho dalších, ve kterých hrály opravdové hvězdy - Baarová, Beneš, Burian, Fabianová, Ferbasová, Gollová, Haas, Höger, Kabátová, Mandlová, Marvan, Matulová, Nový, Ondráková, Pešek, Plachta, Vítová a nechyběli ani filmoví milovníci.

Ale jen málo Čechů zažilo tak rychlý vzestup a vzápětí tak hluboký pád jako někteří prvorepublikoví a protektorátní herci a herečky. Snad nikdo si nevysloužil tolik obdivu a po druhé světové válce tolik zloby a nenávisti jako Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Vlasta Burian. Ani další ze slavných osobností filmu či divadla neměly v době komunismu na růžích ustláno – Zita Kabátová, Hana Vítová, Věra Ferbasová nebo Soňa Červená. Jiní zase byli velkými a přesvědčenými stoupenci komunistických ideálů jako např. Jindřich Plachta. Zatímco další se vypracovali a prosadili na evropské filmové scéně jako Anny Ondráková nebo v Hollywoodu jako Hugo Haas a Jarmila Novotná (ta rovněž v Metropolitní opeře v New Yorku).

hvezdy stribrneho platna brno letohradek mitrovskych

Na výstavě nebude chybět ani doposud jediná žijící herečka, která vystupovala s „Králem komiků“ Vlastou Burianem v jeho divadle a také ve filmu Ryba na suchu – Marie Štrosová – Steinerová nebo Soňa Červená, která si v r. 1947 zahrála po boku Jaroslava Marvana ve filmové komedii Poslední mohykán a obdiv si časem získala, podobně jako Štrosová – Steinerová, také jako operní pěvkyně.
Výstava potrvá až do začátku května, otevřeno denně od 10 do 16 hodin kromě pondělí.

Na výstavě vás také čeká:

  • Poprvé ve velké míře vystavená pozůstalost Adiny Mandlové (cca 25 předmětů, obuvi a oděvů vč. luxusního kožichu)
  • Herecká šatna
  • Památky osobní povahy vztahující se k hereckým osobnostem (např. Nataše Gollové, Věře Ferbasové, Zitě Kabátové, Marii Steinerové, Soně Červené, Svatopluku Benešovi ad.)
  • Originály filmových plakátů a dobových fotografií
  • Kostýmy ze seriálů Hříšných lidé města pražského (Marvan)

Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události