Pouliční festival Ghettofest rozezní podruhé brněnský „Bronx“

Brno, 10. června 2013 - Pouliční festival Ghettofest se vrací po veleúspěšném prvním ročníku. Jeho dějištěm se stane i letos brněnský „Bronx“ – budoucí park „Hvězdička“ a ulice Bratislavská a jejich nejbližší okolí. Dlouho očekávaný festival odstartuje v sobotu 15. června ve 12.30.

ghettofest-brno-2013-krystof-turek

„Ghettofest je unikátní koncept kulturně – sociální akce vytvořený speciálně pro lokalitu brněnského „Bronxu“, a to přímo lidmi, kteří v ní žijí nebo k ní mají jiný osobní vztah, Čechy i Romy,“ vysvětluje PR manažerka festivalu Alica Heráková. „To je důvod, proč Ghettofest funguje a měl takový úspěch už při prvním ročníku. Reflektuje to nejlepší, to „Bronx“ má - reálnou zkušenost vzájemného soužití, která je pozitivní.“

Obyvatelé lokality i ostatní Brňané se znova setkají u hudby, diskuzí, tance i dialogických forem umění. Hlavní hudební program se bude odehrávat v parku Hvězdička, kde vystoupí kapely Gentle Irony Trio, Imperio, Ukulele orchestra jako Brno nebo Bitumen beat. Koncertní program doplňují také Zdeněk Bína s Janem Urbancem nebo Petr Váša coby fyzický básník.

„V taneční sekci je zastoupen jak street dance, tak tradiční romský tanec, moderní scénický tanec, capoiera a také tentokrát budeme pro velký úspěch z loňska organizovat dance battle o nejlepšího tanečníka z ulice,“ popisuje taneční koordinátorka Eva Gerych.

Program doplňuje také přehlídka nové módní značky Gypsy mama, která je projektem organizátora, sdružení Tripitaka, na sociální podnikání. V rámci odborné části věnované minulosti lokality vystoupí spisovatelka Kateřina Tučková, součástí programu je i přehlídka dokumentů, divadlo, workshopy nebo výstava ve veřejném prostoru. Letošní novinkou v rámci výtvarné sekce je video-mapping. Unikátní 3D projekce na zeď bývalé káznice na ulici Bratislavská zakončí celý festival ve 22. hodin.

„Velký důraz klademe na to, že Ghettofest není proromský nebo romský festival, ale že jeho program vypovídá o jeho hlavní myšlence,“ dodává Alica Heráková. „Ta je integrační a vychází z předpokladu, že jedině akce pro Čechy, Romy a všechny ostatní dohromady může mít potenciál bořit nějaké předsudky. Že jen vlastní pozitivní zkušenost a pochopení, že sdílíme společný prostor, vede k lepšímu soužití. V tomto smyslu je Bronx je vlastně taková zmenšená Česká republika,“ dodává PR manažerka festivalu.

Ghettofest je také akcí, která propojuje mnoho zajímavých iniciativ zevnitř romské komunity, organizace, instituce i občanské projekty. Hlavními partnery jsou Muzeum romské kultury, Drom, projekt Měníme věci kolem nás, Clubwash, projekt O leperiben, Insideout project nebo Sdružení rodičů za férovou školu.

„Letošní ročník vzniká z velké vůle nás všech, nejlépe to dokazuje, že letos festival organizujeme zcela dobrovolnicky s minimálními prostředky,“ vysvětluje umělecký ředitel festivalu, Pavel Strašák. „Na financování se podílí kromě několika sponzorů a menších grantů také naši fanoušci a podporovatelé na serveru kreativcisobě.cz a všichni umělci vystupují zdarma či za minimální honoráře,“ dodává.

(red), ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
192021232425
26272829   
Nejbližší akce

Žádné události